35 mum \MMÊ allerhande jaar °K9\& r Allerhande bestaat 35 jaar. Dat vieren we met een 'trip down memory lane'. Deze maand: de kerstedities in de schijnwerpers. Wat aten we? Wat waren de trends? 1983 - 2017 allerhande0 Ach, wat is-ie mooi, die eerste kerstcover uit 1983. Zo hartverscheurend retro dat hij anno 2018 gewoon weer hip is. In de beginjaren van Allerhande zag je in één oogopslag het hele kerstmenu op de cover, inclusief wijn, toetje, tafellinnen en kerststukje. Daarna verdween het eten meer dan tien jaar lang van de cover. Flonkerende kaarsen, glimmende kerst ballen, leuke kindjes, maar nergens eten in beeld in de jaren negentig. Langzaam keert na de millennium wisseling 'lekker' terug op de cover, met sinds 2012 elk jaar een oogverblindende showstopper. Met - herken je 'm nog - de meringue- krans van 2017 als een van de hoogtepunten. De piek op onze 35 jaar oude kerstboom! NEVER AGAIN Dingen die we niet vaak meer doen: een kerstkrans van glibberige aspic maken, een mierzoete spoom serve ren tussen de gangen door, een strenge tafelmanieren- gids maken en een plak fruit op onze (en dus jullie) kalfsoester leggen. Waar we stiekem wel heimwee naar hebben? Het grand dessert (hoe meer toetjes, hoe beter) en die lieve, grappige tot kunstwerkjes gevouwen linnen servetten. HET BUFFETJE Het lopende buffet is een vaak terugkerend item. Het thema wisselt: de nadruk lag eerst op 'sjiek' (net als ze in restaurants vaak doen met kerst), daarna is het vooral het praktische aspect dat de nadruk krijgt. Tegenwoordig heet een buffet 'shared dining' en gaat het vooral om het sociale: iedereen neemt iets mee. Niet alleen een mooie gedachte, maar ook gewoon heel lekker. TREND In elk kerstnummer komt wel een trend aan bod, zoals in 2010 de kleur-alles- lekker-paars-met-rodekool-trend. Vroeger waren trends veel moeilijker te ontdekken, zonder social media, maar toch wist Allerhande ze te vinden. Zo hadden we een Chinees kerstmenu in de jaren tachtig, een tapasmenu in de jaren negentig, aten we in de zero's sushi met kerst en was een paar jaar geleden kerst zonder sgroppino gewoon ondenkbaar... 12

Allerhande | 2018 | | pagina 12