1 Vijf soorten Hergebruik energie ccr dan dertig jaar geleden startte lerocn Robbers zijn biologische boerderij op écn hectare grond. Inmid dels werkt zoon Rinkc in het bedrijf en is die ene hectare uitgebreid naar bijna honderd hectaren, die jaarlijks drie miljoen pompoenen opleveren. Dit jaar waren de pompoenen vroeg rijp, door de extreem warme en droge zomer', vertelt Rinke. Gelukkig kunnen ze een hoop hebben, maar wc hebben wel wat moeten bijwateren.' Rinkc neemt ons mee het veld in, waar de grote, gele pompocnblocmen meedeinen met de wind. Op en rond de splinter nieuwe oogst machine werken zo'n vijftien mensen. De rijpe pompoenen worden met de hand losgesneden en op de lopende band van de machine gelegd. Op de machine knippen de medewerkers de stelen nog iets verder bij, zodat ze niet beschadigen tijdens de ver werking. Achter op de machine staan houten kisten, die met de tractor naar de megahai worden vervoerd. Daar worden ze gewassen, gedroogd, gecontroleerd op kwaliteit en klaargemaakt voor transport naar Albert Hcijn. 'We leveren vijf verschillende pompoensoorten aan Albert Hcijn, van spaghettipompoentot baby pompoen. Grote pompoenen worden voor de vcrsafdcling in blokjes gesneden, medium exemplaren gaan per stuk naar de winkel en minder mooie pompoenen worden verwerkt in pompoenhum mus. Alles wordt dus gebruikt', vettclt Rinke. 'Als de pompoenen van het land komen, worden ze in de houten kisten opgeslagen in de schuur, waar ze met buitenlucht worden gekoeld tot tien graden Celsius. Daar hebben wc geen dure installaties voor nodig Pompoenen rijpen nog verder als ze gesneden zijn; daardoor blijven ze lang warmte algeven. We gebruiken speciale warmtepompen om die warmte te vangen en te gebruiken voor de verwarming van de woningen op het terrein.' De bruine labrador van de familie rent achter een afgeschreven pompoen aan en Rinkcs zoons fietsen rondjes rond de schuur. Met op de achtergrond kilo's prachtige biologische pompoenen. Geen twijfel: dit familiebedrijf bruist! TIP VAN DE FAMILIE ROBBERS "Wij eten graag pompoenpannenkoeken: gemaakt met pompoen puree Super mooi van kleur en heel erg lekker!' 94

Allerhande | 2018 | | pagina 94