r. VEGAN FIËSTA Tien jaar geleden reisden Leonie Schirp en Ewald Koomen de wereld over. In elk land dat ze bezochten, volgden ze een kookworkshop. 'Steeds weer opende zich een wereld aan technieken en smaken', vertelt Leonie. 'Zo is onze liefde voor koken ontstaan.' Terug in Nederland kregen we het idee om een foodtruck te beginnen. In Laih Laih's Happy Belly maken Leonie en Ewald burgers en bowls met uitsluitend plantaardige ingrediën ten. 'De eerste jaren waren we echt pioniers, maar we merken dat vegan meer is ingeburgerd en mensen het cool vinden om te proberen. Ze zijn vaak verbaasd dat we zonder vlees, vis of zuivel zo veel smaak en diepte creëren. Ons geheim is goed gebruikmaken van verse kruiden en specerijen: daarmee breng je een gerecht tot leven.' Laih Laih's tips Fries op video allerhande 49 Eten zonder dierlijke producten is een van de grootste foodtrends. Volgens Leonie is vegan allesbehalve saai. 'Experimenteren met groenten, kruiden en specerijen is een te gek avontuur. Ik word elke keer weer betoverd door al die verschillende kleuren, smaken en structuren. Van de zachte kriebeligheid van kiemgroenten tot een knisperende komkommer of het verwarmende effect van specerijen.' MOOISTE FESTIVALMOMENT Soms komt aan het einde van een festivaldag iemand naar onze truck om een knuffel te geven of te zeggen hoe lekker ze het vonden Op die momenten ben ik de lange dagen en het niet slapen meteen vergeten HART VERWARMEND Ik ben gek op gerookte-paprika poeder. Die wordt gemaakt van paprika's die dagenlang boven een vuurtje roken. Je kunt de poeder in veel mediterrane gerechten gebruiken voor een verwarmende smaak ,V.~' VERS KNAPPERIG Gebruik je verse kruiden? Voeg ze dan zo laat mogelijk toe. Een minuutje of twee voor het einde. Dan hebben ze tijd om hun aroma's los te laten, maar zijn ze wel nog steeds knapperig. Tip: wees voorzichtig. Ik zet liever een schaaltje op tafel voor mensen die meer willen, dan dat ik zelf helemaal losga.' Op ah.nl/allerhande/videos vind je de receptvideo van de vegan loaded fries Japanse stijl.

Allerhande | 2018 | | pagina 49