NI^OG ZOEK HET EVEN UIT De vraag naar alcoholvrij en alcoholarm bier groeit nog steeds. Dat komt doordat we met z'n allen steeds meer letten op een gezonde levensstijl en bewuster borrelen past daarbij. Maar is dit bier eigenlijk wel bier? We vragen het twee experts. Is alcoholvrij of -arm bier wel echt bier? Streek van brouwerij vandeStreek: 'Wel als het echt gebrouwen is. Wij brouwen onze vandestreek IPA met de traditionele grondstoffen. Met water, mout, hop en gist, net als bij gewoon bier. We laten het bier vervolgens vier weken in een tank. Daarbij wordt het eerst vergist en daarna gelagerd, waarbij het bier helder wordt en rijpt.' Hoe komt het dat er geen of weinig alcohol in het bier zit? Ronald: 'De hoeveelheid mout bepaalt het suikergehalte van het bier. De gist zet de suikers vervolgens om in alcohol. Voor onze IPA gebruiken wij een gist die suikers van nature minder makkelijk omzet in alcohol. Daarnaast bevat onze mout minder vergistbare suikers.' Is het net zo lekker? Ronald: 'Bier brouw je voor de smaak, niet voor het effect van de alcohol. Wij hebben twee jaar samengewerkt met een Duitse brouwerij die gespecialiseerd is in alcoholvrije bieren. Zij deelden hun kennis over de juiste gistsoorten en de juiste apparatuur met ons. Voor alcoholvrij en -arm bier heb j e bijvoorbeeld extra tanks nodig om de gist in te kweken. Wie onze IPA proeft, proeft écht het verschil niet.' Stephanie Heij ning van Albert Heij n: 'Bij pils proefje sneller het verschil dan bij speciaalbier. Dat komt omdat er aan speciaalbier extra smaken worden toegevoegd, door bijvoorbeeld het gebruik van meer hop ofkruiden. Bij veel alcoholvrije ofalcoholarme speciaalbieren mis je de alcohol niet. Geen ofminder alcohol hoeft dus echt geen afbreuk te doen aan de smaak.' Betekent alcoholvrij ook echt 0% alcohol? Stephanie: 'Niet helemaal. Als er op de fles 0.0% staat, dan zit er ook echt 0% alcohol in. Maar in de Nederlandse wetgeving is vastgelegd dat een alcoholvrij bier maximaal 0.1% alcohol mag bevatten. In het buitenland ligt dat iets anders. Zo kan er in de Duitse bieren in ons schap meer alcohol zitten, maximaal 0.5%. Alcoholarm betekent dat er maximaal 1.2% alcohol in het bier zit. En lager in alcohol? Dat is bier tot zo'n 3.5% alcohol. Het alcoholpercentage staat altijd op de fles. De Nederlandse NIXi8-wetgeving geldt overigens vanaf 0.5%.' Sinds april is het bierschap bij Albert Heijn vernieuwd. Je vindt er maar liefst 30 nieuwe bieren in de categorieën alcoholvrij en lager in alcohol. Op de stroken op het schap staan de categorieën duidelijk vermeld. ZOEKT 'T UBT DE EXPERTS Ronald van de Streek: 'Bij goed gebrouwen alcoholvrij bier proef je niet dat er geen alcohol in zit' allerhande 49 Dagelijks komen er vele vragen binnen bij de AH Klantenservice. Robin werkt daar en zoekt ze tot op de bodem uit. Sommige vragen speelt hij door naar Allerhande, zoals deze non-alcohol- biervraag. Met Robin mee op pad? Volg 'm op Appie Today in Robin zoekt het uit. Ronald van de Streek richtte samen met zijn broer Sander brouwerij vandeStreek op. Het begon allemaal als hobby in Sanders flat in de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Sinds 2017 is de brouwerij een feit. Ronald en Sander brouwen zeven vaste bieren, waar onder een IPA met slechts 0.5% alcohol. Stephanie Heijning is verantwoordelijk voor bier bij Albert Heijn. Samen met haar collega's bepaalt zij welke bieren er in de schappen van Albert Heijn komen te liggen. 25 jaar? laat je legitimatie zien! 18 jaar verkopen wij geen alcohol

Allerhande | 2018 | | pagina 49