KEUKENGEHEIMEN Een jaar of acht geleden at Jord Althuizen op een Amerikaans BBQ-festival zijn eerste traag gegaarde sparerib. 'Die smaakte zó overdonderend goed. De malsheid, structuur en het rookaroma waren perfect in balans.' Daarvoor maakte hij spareribs zoals de meeste Nederlanders. 'Meestal in bouillon voorgekookt vlees dat door kort grillen een krokant randje krijgt', legt Jord uit. 'Omdat de ribs zich volzuigen met vocht, zijn ze vaak wat zompig. Low slow-ribs zijn steviger en smaken echt naar varkens vlees. Een totaal andere beleving.' Het geheim van de perfecte low slow- sparerib zit 'm volgens Jord in temperatuur- beheersing. 'Je wilt én een krokant goud bruin korstje én het vlees moet goed gaar en sappig zijn. De sleutel tot succes is je barbecue met deksel voor een lange tijd constant op 110 °C houden. Dat bereik je door de hitte met de ventilatiekanalen te regelen. Het is een kwestie van spelen, experimenteren en je BBQleren kennen.' Hetzelfde geldt voor roken. 'Hartstikke lekker, maar het is slechts een van de smaakcomponenten binnen je gerecht. Onervaren barbecueërs gebruiken vaak te veel snippers, waardoor de rook gaat overheersen. Tip: begin met een klein beetje en voeg later een beetje toe. Zo ontdek je watje lekker vindt.' fDit is Jord Althuizen allerhande 89 Geboren: 18 mei 1981. Privésituatie: Getrouwd met Tiffany, samen hebben ze 2 kinderen. Carrière: Met zijn cateringbedrijf Smokey Goodness trekken Jord en zijn team sinds 2010 al barbecueënd door het land. In 2014 worden ze wereldkampioen BBQ in de categorie 'varkens roosteren'. Daarnaast heeft Jord een aantal restaurants en maakte hij drie Smokey Goodness BBQ-boeken. VIVA IBERICO 'De spareribs in het recept komen van Iberico-varkens uit Zuid-Spanje. Het zijn dikke bevleesde ribben met een prachtige, karakteristieke smaak. Die moet je in ere houden, vind ik. Daarom gebruik ik een subtiele rub van verse kruiden.' SWEET HEAT Uit het hoofdstuk Braai Buddies in Jords nieuwste boek. Sauzen met een zoetje (dankzij chutneys of abrikozen) of met pit (dankzij pepers of tabasco). Smokey Goodness 3 Kosmos Uitgevers 24.99 Te koop bij boLcomP en de grotere Albert Heijn-winkels De eerste twee Smokey Goodness BBQ-boeken werden Kookboek van het Jaar in 2016 en 2017. In het derde deel heeft Jord speciale aandacht voor de Zuid-Afrikaanse braai. 'Het boek blinkt uit in originele recepten die verrassend eenvoudig te bereiden zijn.' Een plantenspuit? Op de volgende pagina legt Jord uit wat hij daarmee doet.

Allerhande | 2018 | | pagina 89