O0O 'Het geheim van perfect gebakken stokbrood? Tijd!' voorzag begin jaren 90 de enorme vlucht die voorgebakken brood zou gaan nemen en het bedrijf besloot zich erin te specialiseren. Een goede zet, zo bleek. 'Wij bakken verschil lende soorten stokbrood voor Albert Heijn', vertelt Robbert. 'Natuurlijk gewoon wit en bruin, maar ook spelt, meergranen, zuur desem, boulogne en bijvoorbeeld ciabatta. De zogenaamd rustieke stokbroden bakken we in de steenoven. Die zijn vanbuiten knapperig, met heerlijk krokante punten, en vanbinnen zacht en luchtig.' Krokante korst Erik: 'Wat het geheim is van perfect gebak ken stokbrood? Tijd! Van tevoren zetten we het voordeeg klaar. Dat deeg, met de basis ingrediënten bloem, water en gist (of een desemcultuur voor de rustieke broden), vormt de basis. In de voordeegkeuken krijgt het 24 uur de tijd om te rijpen. Te fermenteren, met een mooi woord. Door dit rijpingsproces neemt het brood onder meer beter water op, wat nodig is voor mals stokbrood met een heerlijke, krokante korst. Van dit voordeeg wordt het uiteindelijke brooddeeg gemaakt, dat nog tweeënhalf uur narijst in een speciale kast. Met als resultaat: stokbroden met een luchtigere structuur en dus die krokante korst. Zodra we de broden hebben gebakken, worden ze gekoeld om eigenschappen als aroma en vochtgehalte te behouden. De broden worden in de winkel verder afgebakken. Bij Albert Heijn vind je dus altijd vers afgebakken, krokant stokbrood.' Zo'n twintig jaar geleden had je de keuze tussen wit en heel soms bruin stokbrood', vertelt Robbert Oude Luttikhuis, productontwikke laar bij Pré Pain. 'En de smaak was niet vergelijkbaar met de baguettes uit Frankrijk', lacht zijn collega, commercieel directeur Erik ten Veldhuis. Anno 2018 is stokbrood ongekend populair in de Nederlandse huishoudens. We eten het massaal op elk moment van de dag. Ook zijn de kwaliteit én het assortiment flink uitgebreid. Bijzondere varianten Bakkerij Pré Pain is gespecialiseerd in voorgebakken stokbrood, kleine broden en broodjes. Voormalig moederbedrijf Bakkerij Smithuis, opgericht in 1889, was een echt familiebedrijf. Pionier Johan Smithuis Makkelijk maken Zien hoe je het Hasselback-stokbrood maakt? Check Allerhande social! (VER)NIEUW(D) Van de bestaande stokbroden, baguettes en ciabatta is het recept verbeterd. Bovendien bakt Pré Pain voor Albert Heijn kleinere baguettes voor 2 personen, speciaal voor kleinere huishoudens, in de varianten wit zuurdesem, ciabatta en speltbaguette (allemaal uit de steenoven). Gemakkelijk en lekker. 46

Allerhande | 2018 | | pagina 46