m \w\\ KEUKENGEHEIMEN Het klinkt misschien gek, maar de kroket is een echt banketbakkers product. Beroemde kroketten makers als Kwekkeboom, Van Dobben en Holtkamp zijn van huis uit patissiers. 'Daar is een goede reden voor', vertelt Cees Holtkamp. 'Het maken van de ragout is grammenwerk en banketbakkers zijn gewend om heel precies te werken. Als je de ingrediënten niet goed afweegt, wordt de saus te slap of te stijf en dan kun je er niets mee. Maak kroketten daarom niet uit de losse pols, maar volg de hoeveelheden en stappen in het recept nauwkeurig.' 'Een kroket is een wondertje', vervolgt Cees. 'Een zachte ragout gevangen in een krokant korstje broodkruim dat kraakt wanneer je een hap neemt; kom er maar op.' Het geheim van die korst zit 'm in het paneer meel. 'Dat maak ik zelf van oud witbrood. Voor de buitenkant gebruik ik grof paneer meel. Als het te fijn is, wordt hij niet lekker krokant.' Kroketten maken is volgens Cees niet moeilijk, maar je moet je wel aan een paar regels houden. 'Neem de tijd. De ragout moet eigenlijk een nacht in de koelkast staan, dan trekken de smaken goed in. Frituur ook niet te veel kroketten tegelijk. Ze moeten vrij kunnen zwemmen. Als je ze stijf tegen elkaar aanlegt, krijgen ze zwakke plekken of scheuren ze. Dan zuigen ze zich vol met vet en is al je werk voor niets geweest.' Cees Holtkamp allerhande 45 Geboren: 28 maart 1942 Privé: getrouwd met Petra, samen hebben ze drie kinderen. Carrière: In 1969 nemen bakkers zoon Cees Holtkamp en zijn vrouw een banketbakkerij over op de Amsterdamse Vijzelgracht. Patisserie Holtkamp groeit uit tot een begrip. Beroemd zijn de taarten, maar vooral ook de (garnalen)- croquetten. In 2002 nemen dochter Angela en schoonzoon Nico de zaak over. Sinds zijn pensionering maakte Cees vier patisserieboeken. Zoet en hartig liggen naast elkaar in de etalage. KLANT IS KONING 'Holtkamp is geen hofleverancier - daar moet je 100 jaar voor bestaan - maar we leveren wel al dertig jaar aan het hof. Van kaasstrikken en zoetigheid op de nieuwjaarsreceptie tot de lievelingstaart van prinses Beatrix: een klassieke Sachertorte.' GUILTY PLEASURE Ik heb altijd een fles zelfgemaakte advocaat staan. Daar kun je me 's nachts voor wakker maken.'

Allerhande | 2018 | | pagina 45