OVER DE VLOER BIJ overtuigd: 'Als wij goed zijn voor de varkens, zijn de varkens ook goed voor ons. Als zij zich prettig voelen en gezond zijn, hebben wij meer werkplezier en ligt er uiteindelijk mooi vlees in de winkel.' Varkensbedrijf Tax in Diessen, tussen Tilburg en Eindhoven, is een echt familiebedrijf. Sinds kort staat de derde generatie aan het roer: kleinzoon Hans, bijgestaan door zijn ouders Piet en Bea en zijn zus Suzan. Het is een varkenshouderij met 850 zeugen en de bijbehorende biggen: de moeders en de baby's, zoals Hans ze soms respectvol noemt. 'De zeugen zijn van een speciaal ras en komen van een andere boerderij', vertelt hij. Als ze dragend zijn, lopen ze los in een grote stal met stro. Vanaf zestien weken dracht gaan ze naar een speciale kraamstal, waar de biggen met zestien en een halve week worden geboren.' Vier weken blijven de zeugen en biggen in de kraamstal bij elkaar. Dan zijn de biggen groot en sterk genoeg en krijgen ze een eigen stal. 'Ze gaan zes weken de speciale biggenstal in, waar ze vast voer krijgen. Daarna gaan ze naar een andere boer, die ze grootbrengt.' Meer ruimte en speelgoed Sinds 2014 neemt het varkensbedrijf deel aan Good Farming Star, het Beter Leven programma van vleesverwerkend bedrijf Vion. Het vlees van de biggen heeft nu één ster van het Beter Leven keurmerk van de Dierenbescherming. Hans Tax: 'In de kraamstal hebben we de zeugen juten zakken gegeven waarin ze tijdens het werpen kunnen bijten en sabbelen als afleiding, de biggen krijgen speelkettingen met houtjes. Maar het meest hebben we veranderd in de biggenstal. De biggen hebben er nu meer ruimte en ook stroruiven. Als we het stro aanvullen, komen ze er meteen op af: ze spelen er graag mee. Daarnaast geven we ze duurzaam geproduceerd voer en hebben we een speciaal ventilatiesysteem waarmee we het op warme zomerdagen aangenamer voor ze kunnen maken.' Hans, zijn ouders en zijn zus zijn ervan allerhande 37 WEETJES UIT DE KRAAMSTAL De zeugen op varkensbedrijf Tax zijn een kruising tussen twee rassen, Landras en York, en hebben een draagtijd van zestien en een halve week. De biggen wegen 1.3 kilo bij geboorte. Een heel verschil met de volwassen zeugen; die wegen wel 250 kilo!

Allerhande | 2018 | | pagina 37