'Biologisch werken doe je uiteraard met je hoofd, maar toch vooral met je hart' WIJNTOER FRANKRIJK aint Roche Rosé wordt al meer dan twintig jaar bij Albert Heijn verkocht', vertelt Nicolas Chebille trots. Nicolas is managing director bij Caves Languedoc Roussillon (CLR) en onder meer verantwoordelijk voor de verkoop van de wijnen van Saint Roche. 'Wij vertegenwoordigen de kleinere wijnhuizen die zich richten op wijnen die typerend zijn voor onze streek. De biologische Saint Roche is daar één van.' 's Nachts oogsten 'De kleur van Saint Roche Rosé is de laatste jaren wat lichter geworden. Aan de basis is echter niets veranderd. Onze rosé wordt nog steeds van de caladoc gemaakt, een typisch Zuid-Franse rode druif die rond 1958 is ontstaan uit een kruising van grenache en malbec. "Ladoc" in de naam verwijst naar zijn herkomst in de Languedoc. We gaan tegenwoordig wel anders te werk dan vroeger. Er wordt nu 's nachts, als de temperatuur flink is gedaald, geoogst. De druiven komen dan koel in de kelder aan, waar ze direct worden geperst.' Zachte druk 'Sinds een aantal jaar hebben we een nieuwe pers die sneller en zachter werkt. De snelheid is belangrijk om het contact met zuurstof tot een minimum te beperken. Hierdoor behoudt het sap een maximum aan frisse, fruitige aroma's. De zachte druk van de pers voorkomt dat er te veel blauwe kleurstof en andere ongewenste stoffen vanuit de schil in het sap terechtkomen. Daarna wordt het sap bij een lage tempera tuur vergist (het natuurlijke proces waarbij de suikers uit de druiven worden omgezet in alcohol). Door deze technologische ontwik kelingen is de wijn verbeterd. Hij is lichter van kleur en verfijnder van smaak, maar de regionale caladoc blijft het gezicht van onze Saint Roche Rosé.' Passe-partout rosé 'Wij drinken thuis het hele jaar door rosé, van aperitief tot dessert. In de zomer het liefst met ijsklontjes. Dat verwacht je misschien niet van een wijnproducent, maar ik vind het heerlijk omdat de wijn daardoor lekker koel blijft. Nog een tip: schenk het glas hooguit tot de helft vol. Wijn warmt eenmaal ingeschonken snel op. Loop liever een keer extra naar de koelkast voor een nieuw glas. Rosé smaakt gekoeld veel frisser en fruitiger.' allerhande135 Saint Roche werktal dertig jaar bjologisd j Languedoc- Roussillon Nicolas Chebille SAINT ROCHE komt uit het plaatsje Beaucaire in de regio Languedoc-Roussillon, de directe buur van wijnstreek de Provence. Niet zo gek dat de wijnen uit die gebieden veel op elkaar lijken. Het wijnhuis is sinds 1925 eigendom van de familie Amphoux. Al in 1987 gooide Pierre Amphoux samen met zijn dochter, wijn maakster Denise Compagne, het roer om. Ze kozen als een van de eerste wijnboeren voor de biologische aanpak. Hun motto: 'Biologisch werken doe je uiteraard met je hoofd, maar toch vooral met je hart.' Beaucaire

Allerhande | 2018 | | pagina 135