Familierecept 3 vragen aan citroenboerin Chiara Lo Bianco Toen de half-Nederlandse, half-Italiaanse broers Benno (37) en Franco (39) Fiorito tien jaar geleden voor het eerst hun familie op Sicilië bezochten, proefden ze de limoncello van hun nicht. Overweldigd door de smaaksensatie gingen ze thuis zelf aan de slag met het ontfutselde familierecept en een kistje Siciliaanse citroenen. Enkele 'vriendenflessen' later ontstond de droom om heel Nederland ervan te laten genieten. Samen met distilleerderij Herman Jansen perfecti oneerden ze het recept en gingen ze met fles én verhaal zelf de horeca langs. Inmiddels liggen de limoncellovarianten van Fiorito door het hele land. 3 Waarom citroenen? 'Mijn oma plantte tachtig jaar geleden de eerste citroenbomen, die nog altijd kisten vol prachtige vruchten geven. Mijn vader en ik hebben daarna steeds meer bomen geplant. En sinds 1990 telen we volledig biologisch.' Wat maakt deze citroenen geschikt voor limoncello? 'Onze limone di Siracusa vallen onder de regionale merkbescherming (IGP). Het hoge percentage essentiële oliën en aroma's in de schil maakt ze zowel voor de parfum- als limoncello- industrie enorm gewild.' Hoe ziet jouw dag eruit? 'Ik sta vroeg op om de velden en oogsten te controleren. Daarna volgt de administratie op kantoor in het pakhuis. Mijn dag eindigt in onze eigen agriturismo, een logeerboerderij waar ik het biologische buffet voor de gasten klaarzet.' De vruchten worden met de hand op maat en kwaliteit geselecteerd. Afwijkende exemplaren komen terecht in de cosmeticabranche, waar men ook graag gebruikmaakt van de geurende olie uit de schil. Het begint natuurlijk allemaal met de beste biologische citroenen: onbespoten, aangezien de schil zo belangrijk is voor het recept. Na de pluk wordt eventueel stof en vuil van de schil gespoeld. TROTSE OOMS Ons bezoek aan het eiland is extra bijzonder, omdat de drie broers van de overleden vader van Benno en Franco zijn meegekomen. Vol trots zien Matthieu, Beniamino en Ito toe hoe hun neven hun Italiaanse afkomst levend houden. 104

Allerhande | 2018 | | pagina 104