In het Overrijsselse Holtheme staan de scharrelstallen van de familie Huisjes, waar Dea en haar man Herwin er alles aan doen om het de kippen naar hun zin te maken. Lekker scharrelen 'Wij krijgen de kuikens, een langzaam groeiend en dus sterker ras, als ze een dag oud zijn. Ze hebben bij de broederij al wat eten en drinken gehad. Hierdoor krijgen de kuikens meer weerstand en worden ze snel sterker. Zodra ze bij ons komen, brengen wij ze onder in onze ruime stallen waar het constant 35 graden is. We geven ze meteen te eten en water, om ze op hun gemak te stellen en ze een goede basis te geven', vertelt Dea. De voeding is een plantaardig mengsel, dat voor zeventig procent uit graan bestaat. Door dit voer groeien de kuikens op een langzame en natuurlijke manier uit tot volwassen kippen. Dea: 'Wij mogen onszelf sinds 2009 een scharrelbedrijf noemen en onze kippen hebben dan ook een ster van het Beter Leven keurmerk gekregen. Daarvoor moeten we aan een aantal criteria voldoen. Onze stal heeft bijvoorbeeld grote dakramen die daglicht binnenlaten. Op die manier hebben de kuikens een natuurlijk dag- en nachtritme. De beestjes kunnen als ze willen ook naar de overdekte buiten ruimte. Dat is wel afgeschermd met gaas, omdat we hier in de buurt nogal wat vossen hebben. Als de kuikens zeven dagen oud zijn, zijn ze toe aan wat vermaak. We leggen dan balen stro in de stal, waar ze op kunnen klimmen en strooien granen en tarwe waarin ze kunnen scharrelen. Als ze genoeg te doen hebben, gaan ze elkaar niet uit verveling pesten.' Ontspannen dieren 'We houden alles nauwlettend in de gaten. Je ziet bij kippen en kuikens heel gauw als ze niet happy zijn. Dan eten ze niet, drinken ze minder en hun verendek wordt dunner. Bovendien zijn ze minder beweeglijk en dat valt op. Natuurlijk hebben we weleens een uitzondering, dat kan altijd gebeuren, maar tijdens mijn dagelijkse ronde door de stal zie ik dieren die op hun gemak zijn. Dat is waar we het voor doen: het voor de kippen zo fijn mogelijk maken.' Ook kippen hebben behoefte aan vermaak FAMILIEBEDRIJF Het bedrijf van de familie Huisjes is opge richt door Dea's schoonvader. Tot 2009 runde hij een regulier bedrijf, maar hij vond dierenwelzijn zo belangrijk dat hij ervoor koos het te veranderen naar een scharrel- bedrijf. Het aantal kippen in de stallen is tegenwoordig gehalveerd. In de stal krijgen de kippen veel afleiding, zodat ze zich niet gaan vervelen. 48

Allerhande | 2018 | | pagina 48