ra m Het familiere€ept e-n het bakproces xijn öl zes generaties lang °ngewLjxigd 6 ;'r Brood om te breken 3 vragen aan bakkerijmanager (en achterneef) Christoffer Fardigs te iSSÉfr' A Knackebröd ('breekbrood' in het Zweeds) wordt al eeuwen in Zweden gebakken. Voor afgelegen boerderijen was het maken van knackebröd dé manier om brood gedroogd te bewaren en iedere familie bakte het zelf. Door ruilhandel specialiseerden sommige boeren zich. Zo begonnen Joon Olof en Anna Olsson rond 1920 hun eigen bakkerij in het dorpje Leksand. Hun handgemaakte breekbrood werd in de wijde omtrek zo geliefd, dat hun zoon een machine besloot uit te vinden om het deeg te kneden, zodat ze de vraag konden bijbenen. Met alleen bronwater, gist en wat zout wordt het meel tot een deeg gekneed. Drie generaties 'Leksands' - waaronder broer en zus Peter en Annika - bij het huis waarin nog steeds de eerste knackebröd oven van hun over grootouders staat. De beste Zweedse rogge wordt tegenwoordig ter plaatse gemalen. Ook de grovere deeltjes - in de zeef - belanden in het brood dat daardoor zo voedzaam wordt. Hoe kwam je bij Leksands terecht? Na mijn studie wilde ik een baan waarin ik mezelf helemaal kon geven. Toen ik de kans kreeg om bij ons familiebedrijf aan de slag te gaan, voelde ik dat ik hier thuis hoorde. Het is fijn om met familie te werken, want iedereen doet zijn best voor de komende honderd jaar! Wat doe je als manager? Ik houd toezicht op de ontwikkeling van nieuwe producten, bakmachines en de kwaliteit van ons brood. Daarnaast probeer ik de 22 mensen die ik aanstuur enthousiast te houden. Eet je veel knackebröd? De hele dag door! Er staat altijd een pakje op tafel. Het liefst de extra doorbakken soort met boter en kaviaar. W

Allerhande | 2018 | | pagina 112