1Undurraga bezit meer dan 1000 hectare wijngaardverspreid over Chili's belangrijkste wijngebieden' Wijn maak je in de wijn gaard, niet in de kelder. Maar, dat zeg ik er eerlijkheidshalve bij, dan moet de natuur wel meewerken.' Aan het woord is Rafael Urrejola, wijnmaker bij Undurraga. 'Een beter wijnklimaat dan in Chili vind je nergens. Tijdens het groei seizoen regent het nooit, waardoor schimmels geen kans krijgen. Gezonde, gave druiven vormen de belangrijkste basis voor wijnen met een pure smaak.' Koele nachten 'Ook typerend voor het Chileense klimaat zijn de warme, zonnige dagen en de koele nachten. Door de temperatuurdaling verloopt de rijping van de druiven rustig en gelijkmatig en behouden de druiven hun natuurlijke kleur en aroma's. Daardoor fonkelen onze wijnen en smaken ze opval lend fris en fruitig. De geleidelijke rijping zorgt er ook voor dat het suikergehalte en de zuren in de druiven in balans blijven. Zodoende hoeven we in de kelder nauwelijks iets te corrigeren. De wijn maakt zichzelf in de wijngaard.' Toch lijkt dat makkelijker y zuren, met frisse fruitaroma's. Meer in het binnenland verbouwen we onder andere cabernet sauvignon, carménère en syrah. Valley Die geven daar volle, krachtige rode wijnen met een zachte, rijpe smaak. Het blijft de kunst om de juiste match tussen locatie en druivenras te vinden. Als ons dat lukt, is wijn maken een fluitje van een cent.' WIJNTOER CHILI gezegd dan gedaan. 'Je moet dan wel over de beste wijngaarden beschikken en ook weten waar je welke druivenrassen succesvol kunt verbouwen', legt Rafael Urrejola uit. Niet lang, maar breed Hij heeft een neus voor toplocaties, voor de beste wijngaarden waar de druiven lang zaam rijpen. 'Voor ons is Chili niet lang, maar breed. De situatie aan de koele kust is namelijk totaal anders dan twintig kilometer landinwaarts, in de warme vallei. Aan de kust maken we sauvignons vol opwekkende allerhande ientral Rafael Urrejola, wijnmaker bij Undurraga. Santiago 150 JAAR ERVARING Chili is 4000 km lang en op sommige plaatsen maar 90 km breed. Het ligt inge klemd tussen het hoge Andesgebergte, de koude Grote Oceaan, de hete en droge woestijn in het noorden en Antarctica in het zuiden. Wijnbouw is niet overal mogelijk. De wijngebieden beginnen iets ten noorden van Santiago en lopen door tot zo'n 400 km ten zuiden van de hoofdstad. De oudste wijngaarden van Undurraga liggen bij Santiago. Dat is waar Francisco Undurraga in 1885 ooit begon. Inmiddels heeft Undurraga op meerdere plaatsen in Chili wijngaarden. 125

Allerhande | 2018 | | pagina 125