i Gelukkig staat rodekool sinds een aantal jaar weer volop in de belangstelling. Mensen willen steeds vaker gezond eten, en kool is dan een goede keuze. Gewokt, in salades, hij verschijnt in allerlei nieuwe gedaanten op het menu.' Teler Gert Jan Kos vertelt met een trotse lach over zijn product. 'Die populariteit hebben we denk ik deels aan Jamie Oliver te danken, hij kookt ook veel met rodekool.' 'Lange tijd werd kool gezien als een bewerkelijke groente. Het is best een werk om hem te snijden en bovendien krijg je er gekleurde handen van. Daar hadden veel mensen - en met name jongeren - geen zin in. De behoefte aan gemak was, en is eigenlijk nog steeds, groot en dus nam de interesse voor de groente af. Maar nu zien we een ommekeer. "Vergeten groenten" komen terug en iedereen lijkt weer in te zien dat rodekool veel voor ons kan betekenen.' Arts van de armen 'De Romeinen zagen rodekool als een belangrijk geneesmiddel. Zij gebruikten gekneusde koolbladeren als kompres voor verwondingen. De groente werd daarom ook wel "arts van de armen" genoemd. Maar rodekool gewoon opeten is ook al goed voor je, hij bevat vitamine C en K. En rauwe kool zit vol vezels. Ik probeer daarom zo veel mogelijk mensen aan de rodekool te krijgen. Het is gewoon zonde om 'm te laten liggen!' Biologisch telen 'Half maart zetten we koolplantjes uit op het veld. Dan gaat er foliedoek over, om warmte te creëren en daarmee de groei te stimule ren. Ook voorkomen we zo dat ganzen het gewas opeten. Omdat we biologisch telen en geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen gebruiken, wieden we tussendoor onkruid.' De kool wordt met de hand losgesneden van zijn stengel VAN VADER OP ZOON(S) Ooit begon opa Kos met het telen van aardappelen, tulpen en kool, waarna zijn drie zonen - waaronder de vader van Gert Jan en Robert - het bedrijf Gebroeders Kos Exploitatie oprichtten. Gert Jan en Robert staan nu aan het roer van dit familiebedrijf dat gespecialiseerd is in kool. 54

Allerhande | 2018 | | pagina 54