'Door de wijn te verhitten, daalt het alcoholpercentage tot bijna nul' WIJNTOER Bij Schloss Wachenheim AG in het Duitse wijngebied de Moezel wordt alcoholvrije mousserende Viverty- wijn gemaakt. En dat is big business, blijkt bij ons bezoek aan de wijnmaker. Bij binnenkomst vallen direct de 20 meter hoge stalen tanks op. In het midden van de hal vormt een hoge glazen machine het hart van het bedrijf. Hierin wordt de alcohol aan de wijn onttrokken. Dit gevaarte maakt het mogelijk dagelijks zo'n 55.000 flessen alcoholvrije wijn te produceren. Verrassende start Oenoloog (wijnbouwtechnische weten schapper) Stefan Marx leidt ons rond door de enorme productiehal. Stefan legt uit: 'Het bijzondere is dat elk van onze flessen start als een gewone wijn mét alcohol. Die wijn zit in de stalen tanks. In de glazen machine wordt de wijn omlaag geleid door een grote buis in het midden. Aan de buitenkant van deze buis gaat heet water door smalle buisjes, waardoor de wijn verhit wordt. Hierdoor verdampt de alcohol en neemt het alcoholpercentage af, van 11.5% naar bijna 0%.' Alcoholdamp Stefan: 'Hoe dat kan? De wijn mét alcohol gaat dus door de buizen en wordt tegelijker tijd verhit. Door die warmte wordt de alcohol verdampt en afgevoerd. Deze alcoholdamp, met een promillage van maar liefst 80%, wordt apart opgevangen en gebruikt voor de productie van bijvoorbeeld brandy. Mooie cyclus, toch?' Uniek behoud van smaak Normaal gesproken gaan aroma's en smaken verloren als je wijn verhit. Schloss Wachen- heim heeft hier een unieke oplossing voor gevonden. 'Midden in de glazen machine zit een vacuüm, dat het mogelijk maakt de alcohol bij een temperatuur van 32 °C aan de wijn te onttrekken. Hierdoor blijft de smaak van de wijn zo veel mogelijk behouden.' Vervolgens mogen we proeven. De wijn ruikt naar gewone wijn. De smaak? Iets zoeter en net een tikje anders dan een gewoon glas wijn. Maar wel heel lekker. allerhande129 Moezel Dagelijks worden 55.000 flessen alcoholvrije wijn geproduceerd.

Allerhande | 2018 | | pagina 129