Dag en nacht Schol wint aan populariteit. En dat is te begrijpen. Deze platvis is namelijk heerlijk zacht, met een neutrale smaak en op vele manieren te bereiden. Hoog tijd dus om een keertje met familiebedrijf Cornelis Vrolijk op pad te gaan. Zo vers mogelijk 'Voor schol varen we op zondagavond uit vanuit Harlingen', vertelt Anton Dekker, meer dan 35 jaar visserman en nu vloot- manager. 'Rond het middaguur de volgende dag zijn we dan op de doggersbank (ten oosten van Noord-Engeland, red). We vissen tot donderdagavond, vrijdag wordt de vangst verkocht op de visafslag in Scheveningen en zaterdag ligt de schol al in de winkels.' Stofwolk Anton: 'Onze schol heeft het MSC-keur- merk, wat inhoudt dat de vis duurzaam gevangen is. Dit gaat door middel van twinrig visserij. Bij deze techniek worden twee netten achter de kotters aan gesleept, vlak over de grond. De kabels aan de netten raken net de grond en veroorzaken trillingen en grote stofwolken. Kleine vissen zwem men door de stofwolk heen en ontsnappen, de grote vissen komen uiteindelijk in het net terecht. Niet alleen zorgt deze manier van vissen voor minder schade aan de bodem, ook wordt er minder brandstof gebruikt en is er de helft minder bijvangst.' Meteen verwerken Anton: 'Alle vis aan boord wordt meteen verwerkt. De vissen worden eerst op een lopende band afgespoeld en gestript. Dan komen ze beneden in het ruim, waar ze in grote kisten geladen worden en het gewicht per kist berekend wordt. Om de vis zo vers mogelijk te houden, worden ze opgeslagen bij een temperatuur van 0-1 °C met slurrie- ijs, een soort dik water. Dit ijs blijft niet op de vis liggen, zoals normaal ijs, maar gaat helemaal rondom de vis, waardoor deze snel op de juiste temperatuur is. Na een kleine week vissen hebben we ongeveer 700 kisten, wat neerkomt op circa 25 ton schol.' allerhande101 IJSLAND ALLES OVER ZEEVIS Makreel ENGELAND Schol 14 Als de netten uit het water worden gehaald, staan er grote bakken klaar om alle vis in op te vangen. Anton: 'Een goede vangst zie je aan de grootte van de vissen en de hoeveelheid.' Nadat de vis in de bakken is gekomen, worden de netten meteen weer in het water gelaten. 'Dat gaat de hele dag en nacht door. Veel slapen is er dus niet bij.' BARENTSZZEE Kabeljauw NOORWEGEN

Allerhande | 2018 | | pagina 101