De opmars van schapenkaas De Texelse Jan Blom is trots. Op zijn schapen en hun melk, die de basis vormen voor een heel bijzondere Hollandse kaas. Jan: 'De productie van schapenkaas heeft meer voeten in de aarde dan koeien- of geitenkaas. Dat komt door de arbeidsintensieve melk productie. Schapen geven minder melk dan koeien en geiten. Een geit geeft gemiddeld zo'n 1300 liter melk per jaar; een schaap, dat ongeveer even groot is en evenveel voeding nodig heeft, maximaal zo'n 500 liter. Ook is het bewerkelijker om een schaap te melken, omdat het laatste restje melk diep in de uier zit, waardoor het er moeilijker uit komt.' Hollandse schapenkaas De melk van Jans schapen gaat twee keer per week naar een kaasmakerij in Noord Holland. Die maakt voor Albert Heijn de Hollandse schapenkaas 50+. De melk wordt daarvoor eerst gepasteuriseerd, waarna er stremsel (natuurlijk bindmiddel) wordt toegevoegd. Dit maakt de melk dikker en zo ontstaat er na ongeveer een halfuur wrongel: stukjes gestremde melk waarvan kaas wordt gemaakt. Met een pers wordt al het vocht uit de wrongel geduwd en de kaas krijgt z'n stevige vorm. Dan gaat hij nog een pekelbad in, voordat het rijpingsproces in gang wordt gezet. Jan: 'Hollandse schapenkaas lijkt op koeienkaas, maar heeft een vollere smaak. Doordat er maar weinig schapenboeren in Nederland zijn, is het assortiment schapen kaas uit eigen land nog niet zo uitgebreid. Het is echt een exclusief product.' ALLES OVER KAAS 128 AH Hollandse schapen kaas 50+ ca. 295 g C 5.26

Allerhande | 2017 | | pagina 65