Slager Theo uit Eindhoven Op mijn zesde kende ik al het recept van onze berlinerworst uit m'n hoofd' OVER DE VLOER BIJ Traditionele worst 'Onze Brabantse boterhamworst doet vanwege de grove maling lekker ouderwets en boers aan. Dat grove herinnert aan vroeger, toen de boeren geen apparatuur hadden om vlees zo fijn te malen. Ik geniet er enorm van om met mooie, natuurlijke ingrediënten producten te maken en klanten blij te maken. Ze komen zelfs in de winkel om te laten zien wat ze net in de supermarkt gekocht hebben. Onze boterhamworst als Streeckgenoten in de schappen: de klanten vinden het net zo geweldig als wij. En toen ik aan mijn oom vertelde dat ik producten aan Albert Heijn ging leveren, stonden de tranen in zijn ogen. Zo trots was hij.' ls we het vroeger over het geheime recept van onze berlinerworst hadden, zei mijn oma altijd: "Jonge, als ge het maar niet verder vertelt." Ik kende het al uit mijn hoofd toen ik zes jaar oud was. Toen ik in 1989 de zaak van mijn oom en vader overnam, drukten ze het mij nogmaals op het hart: ga nooit tornen aan het recept van de berliner.' 'Het is worst met een verhaal. In de jaren vijftig had een andere Eindhovense slager iemand in dienst, die tijdens zijn tewerk stelling in Duitsland geleerd had wat de allerbeste ingrediënten waren. Toen die slagerij zijn deuren sloot, was de vraag wie deze worstmaker de beste arbeidsvoorwaar den kon bieden. Dat was mijn grootvader. Het recept kwam naar ons en sindsdien hebben we er nooit iets aan veranderd.' Brabantse smaken 'Het recept is heel eenvoudig en bestaat onder andere uit varkensvlees en kruiden. De smaak is gericht op deze streek. Zo voegen we geen kruidnagel toe, want dat lust een Brabander niet. Het maken van de worst is een echt ambacht. Uniek is bijvoorbeeld dat we de worst vullen in natuurdarm, niet in kunstdarm. Hierdoor krijg je variatie in vorm en grootte van de worstplakjes. Heel wat anders dan de gelijkmatige, identieke plakjes die je vaak ziet. Ook zit er soms een luchtbelletje in. De worst wordt namelijk niet vacuüm gevuld, omdat de structuur anders te stug wordt. Voor de klant dus echt anders dan hij gewend is van berlinerworst. Juist dat lokaal specifieke maakt dit een echte Streeckgenoot.' allerhande 73 Theo: Nederland is niet zo groot, maar de regionale verschillen in smaak zijn gigantisch.' SLAGERIJ BEERENS Naar deze familieslagerij uit 1885 komen klanten van heinde en verre. Eigenaar Theo Beerens wist al van jongs af aan dat hij slager wilde worden. Streeckgenoten Brabantse boterhamworst pakje ca. 120 g 1.79 Streeckgenoten Woenselse berliner pakje ca. 120 g 2.27

Allerhande | 2017 | | pagina 37