Brood bevat belangrijke voedingsstoffen, zoals B-vitaminen, jodium en ijzer. Waarom je het zeker niet uit je eetpatroon zou moeten schrappen? Allerhande zoekt het voor je uit. 84 allerhande ALLES OVER BROOD Bij bloem wordt (een groot deel van) de zemel en kiem van de graankorrel verwijderd. Van bloem wordt dan ook vooral witbrood gemaakt. Bruinbrood wordt gemaakt van een combinatie van bloem en volkorenmeel (hele graankorrel). Zout geeft het brood smaak, maar zorgt er ook voor dat de gluten hun werk beter kunnen doen. Daardoor ontstaat een wat luchtiger brood. Bakkers gebrui ken zout met toegevoegd jodium, wat belangrijk is voor een goede werking van de schildklier. Gist zet suikers uit het deeg om in onder andere koolzuurgas. Hierdoor kan het deeg gaan rijzen en krijgt het zijn luchtige structuur. Bij het rijzen komen aromastoffen vrij die bij het bakken die heerlijke broodgeur geven. Zonder water geen brood! Water en bloem of meel vormen de basiscomponenten voor brood. Water en bloem of water en meel is de oorsprong van brood. De eerste broden waren dan ook niet meer dan een combinatie van water en bloem: platte bro den zoals ongeveer onze huidige tortilla. Volkorenmeel ontstaat door het malen van de hele graankorrel, inclu sief kiem en zemel. Er wordt niet alleen meel gemaakt van tarwe, maar ook van andere granen, zoals rogge, gerst en spelt. Soms voegen bakkers moutmeel toe aan de broodmix, omdat de graankorrels hiervan een natuurlijke zoetstof bevatten die zorgt voor een betere rijzing. Mout is een ontkiemd en gedroogd graan. Door dit te drogen ontstaat een smaakvolle grondstof. Lichte mout zorgt voor een zoete, romige smaak, donkere mout geeft een koffieachtige smaak.

Allerhande | 2017 | | pagina 43