WIJNMAKER DANILO DROCCO DEEL 7: PIEMONTE VENETO in Piemonte en de corvina, rtv"V m Sr Cr' -j5 Op vakantie in Italië? Dan zou je echt even langs moeten gaan bij Wijnhuis Fontanafredda in Piemonte. Daar krijg je - op vertoon van je AH Bonuskaart - een gratis rondleiding* op de winery, met o.a. een proeverij en korting op je wijnaankoop. rondinella en molinara in Veneto. Italiaanse wijnen zijn uniek, omdat ze van druivenrassen worden gemaakt die je alleen in Italie tegenkomt. Zoals de nebbiolo 160 allerhande PERFECT KLIMAAT BASIS VOOR BAROLO if) /an ycjf) LICHTE WIJNEN allerhande 161 veel voorkomt in Piëmonte Nebbiolo komt van 'nebbia', mist, een verschijnsel dat «j- .r "J' *deze aanbieding is geldig t/m 31 december 2017 Het prachtige landschap van Piëmonte, met de wijngaarden rond de stad Alba, staat op de Werelderfgoedlijst van UNESCO. WIJNTOER Veneto Gardameer, Venetië i Piemonte Verona Alba Danilo Drocco uit Piëmonte maakt sinds 1999 de wijnen bij Fontanafredda, een van de beroemdste wijnhuizen van de streek. Zijn lievelingswijn is barolo. Piemonte Wat is een typische barolo van Fontanafredda? 'Barolo is Piëmonte. Fontanafredda is Piëmonte. Dat begint al bij de nebbiolo, onze inheemse druif die alleen hier wil aarden. We willen het terroir, de bodem, in de wijn laten spreken. Dat vereist goede wijngaarden, met kalksteenrijke bodems en een ideale ligging. Tijdens de wijnbereiding moet je dat wat de natuur aan de druif heeft meegegeven koesteren en soms ook temperen. Een erg stevige wijn laten we bijvoor beeld langer rijpen, zodat hij wat zachter wordt.' I Waarbij smaakt barolo het beste? 'Bij pane e salami, een wit broodje met salami. Mijn lievelingseten! Een klassieke combinatie is met brasato al barolo, een stoofschotel van rundvlees, groenten en barolo. De zachte smaak van het gerecht combineert goed met de volle, krachtige wijn.' Kijk voor het recept runderstoofvlees met rode wijn op ah.nl/allerhande/runderstoofvlees. Fontanafredda is wereldberoemd. Wat is uw geheim? 'Mijn passie voor wijn en Piëmonte, in combinatie met nieuwsgierigheid en leergierigheid. Er is altijd dat verlangen om het nog iets beter te doen. Zo gebruiken we al 15 jaar geen bestrijdingsmiddelen en kunstmest meer, hebben we onze snoeiwijzen aangepast en sinds vorig jaar werken we biologisch. Daardoor oogsten we nu voorbeeldig rijpe en gezonde druiven waarvan je prima een 'terroirwijn' kunt maken. Het pure, Piëmontese karakter zit al in de druiven.' Piëmonte betekent 'aan de voet van de bergen'. Die om schrijving past precies bij het gebied, dat omgeven wordt door de Alpen en Apennijnen. Het landklimaat zorgt voor warme zomers en koude, mistige winters. De herfst is er lang en zacht, waardoor de druiven ruim de tijd krijgen om te rijpen. Nebbiolo, dé druif van de streek, rijpt langzaam. Hij kan juist hier op zijn gemak bijzondere aroma's ontwikkelen. De beroemdste nebbiolowijn is barolo. De wijngaarden voor de barolowijn liggen bij het gelijknamige plaatsje, ten zuiden van Turijn. Omdat de nebbiolodruif van nature veel tannine (looizuur) bevat, moet de wijn minstens anderhalf jaar in houten vaten rusten. Zo krijgt hij meer smaak en wordt hij zachter. In barolowijn komt een scala aan aroma's voor, van rozen en viooltjes tot kers, chocolade en truffel. Naast krachtige rode wijnen komen er jain ook lichte, frisfruitige, mousserende muskaatwijnen uit deze streek, zoals Moscato d'Asti. Die is heerlijk u als aperitief of als dessertwijn. en jkoningj j/yft Veneto ligt grofweg tussen Verona en Venetië. Dit is de streek van de lichte wijnen. De populairste is prosecco, maar ook klassieke wijnen als de witte soave en rode bardolino en valpolicella komen er vandaan. Soave is een sappige zomerwijn. Hij wordt grotendeels gemaakt van garganega- druiven die in de buurt van het Gardameer groeien. Soave betekent letterlijk zacht. Bardolino en Valpolicella zijn dorpen ten oosten van het Gardameer en herkomstplaats van heldere, lichte rode wijnen met aroma's van kers en rode bes. Ze bestaan uit een blend van drie verschillende druiven- rassen: corvina, rondinella en molinara. Licht gekoeld smaken ze in de zomer extra lekker als lunch- of borrelwijn.

Allerhande | 2017 | | pagina 81