WIJNMAKER GERHARD GRANS Duitsland lijkt geen makkelijk klimaat te hebben voor het verbouwen van wijndruiven. Toch komen hier allerlei bijzonder lekkere wijnen vandaan. Op de extreem steile hellingen gebeurt alles te voet en met de hand; met machines werken is onmogelijk. Sommige 'terrassen' (lees: vlakke plateaus) zijn al meer dan 2000 jaar geleden door de Romeinen aangelegd. 150 allerhande KOEL KLIMAAT DUITSE DRUIF: RIESLING RODE WIJNEN allerhande 151 W*NTO|R i I Ihi J -■ J Irw* Moezel De wijngaarden van wijnhuis Grans-Fassian zijn al sinds 1624 in bezit van de familie Grans. Gerhard maakte in 1983 zijn eerste wijn en binnenkort neemt dochter Catharine (13e generatie!) het stokje over. Hoe komt het dat rieslings uit Duitsland zo beroemd zijn? 'Ons koele klimaat en de leisteenbodem zijn ideale omstandigheden voor de riesling, maar deze druif heeft zelf ook een bijzonder talent. Hij ontwikkelt zich overal een beetje anders. Een riesling uit de Moezel is licht, heeft bloemige aroma's en zit vol met appel- en citrusfruit. Die uit de Rheingau, hier niet ver vandaan, is voller van smaak met rijper fruit. Het is allebei riesling, maar overal toch anders.' WIJNTOER Van de 13 verschillende wijnbouwgebieden die Duitsland telt, is de Moezel een van de noordelijkste. Hier heerst een koel klimaat.Toch worden de druiven hier rijp, dankzij de beschermde ligging van de wijngaarden op zonnige, zuidelijke hellingen. In de bergkommen blijft de warmte hangen en de heuvels bieden bescherming tegen wind en regen. Riesling is de belangrijkste druif van Duitsland: de beste rieslings ter wereld komen hier vandaan. Het geheim van een goede riesling zit in zijn zuren en de frisse, fruitige aroma's. In een koel klimaat blijven die tot en met de oogst behouden. In warme klimaten verdwijnen de zuren en wordt een riesling snel vlak en saai. De meeste rieslings drink je jong, als borrelwijn en bij lichte gerechten. Maar dankzij de zuren kunnen rieslingwijnen ook goed bewaard worden. Ze krijgen dan een heel ander karakter. Duitsland staat bekend om de witte wijnen, maar er wordt ook steeds meer fantastische rode wijn gemaakt. Die toename heeft met de klimaatverandering te maken: de hogere temperatuur helpt een handje om de druiven makkelijker en volledig te laten rijpen. Vooral blauwe druiven hebben dat beetje extra warmte nodig om zich goed te ontwikkelen. De meeste rode wijnen komen uit het zuiden van Duitsland. /&v Wat is het voordeel van steile hellingen? 'Daar rijpen de druiven het best. Door de hellingshoek vangt de wijnstok veel zonlicht en dringt de zonnewarmte direct door in de donkere leisteen bodem. Die bodem fungeert als een buffer. Overdag slaat hij de warmte op en 's nachts geeft hij wat warmte af aan de druivenstokken zodat het niet te koud wordt.' ®Wat is de specialiteit van Grans-Fassian? 'Elegante rieslings met een laag alcoholgehalte die makkelijk drinken. De meeste wijnen zijn droog, maar we maken ook wijnen met een klein zoetje. Dat zijn verrukkelijke terraswijnen die goed passen bij pikante salades en sushi met sojasaus.'

Allerhande | 2017 | | pagina 76