N Albert Heijn s beste gerookte zalm komt al jaren van visbedrijf Foppen uit Harderwijk. In dit bijna 100 jaar oude familiebedrijf gaan de modernste technieken hand in hand met het traditionele ambacht van vis roken. 'We roken op een mix van eiken- en beukenhout, voor een verfijnde, diepe smaak' 132 allerhande GEROOKTE ZALM KOUD- EN WARMGEROOKT allerhande 133 F-ÖP" Vooral het zouten is belangrijk, zowel voor de smaak als de houdbaarheid. Maar nooit te veel: we proberen het zoutgehalte zo laag mogelijk te houden. Elke vis wordt met aandacht behandeld; hand werk in combinatie met moderne technieken I Bij koud roken gaan de verse filets de rookkamer in. Daar worden ze tussen de 20 °C en 30 °C gedroogd en gerookt. Voordeel hiervan is dat de structuur van de filet stevig blijft. Daardoor kun je hem in mooie plakken snijden. Warm roken gebeurt met verse, hele moten. Gedurende enkele uren loopt de temperatuur in de rookkamer op van 65 °C tot 85 °C. Het resultaat is een gegaarde zalmmoot met een intense rooksmaak, die je zo wel warm als koud kunt eten. Als Jan Foppen in 1918 begint met het roken van paling, doet hij dat met de hand en boven een open vuur. 'Met de hoeveelheden en voorschriften van nu kan dat niet meer, maar vis roken is nog steeds een ambacht waarin ervaring belangrijk is', vertelt derde generatie en huidig directeur Jan Foppen. 'Onze rokers moeten met veel dingen rekening houden. Het formaat van de vissen, het weer en de seizoenen. Dat heeft allemaal invloed op de droog- en rooktijden.' Roken gebeurt bij Foppen uitsluitend met echte houtrook. 'Elke houtsoort geeft een specifiek aroma. Wij kiezen voor een mix van eiken- en beukenhout, dat geeft een verfijnde, diepe smaak.' En ondanks het feit dat de moderne rookkasten computergestuurd zijn, hebben de rokers bij Foppen altijd het laatste woord. 'Alleen als je na het rookproces een zalm ziet, voelt en proeft, weet je zeker of-ie perfect is.' IDe verantwoord gekweekte zalm komt van Noorse kwekerijen met het ASC-keurmerk

Allerhande | 2017 | | pagina 67