SERRANOHAM Lerida Madrid 48 WEKEN RIJPEN 'Albert Heijn kiest voor Consorcio Serrano' allerhande m De Consorcio serranohammen rijpen minimaal 48 weken We spreken woordvoerder Harm Perton. 'Deze bijzondere ham wordt op de traditionele manier gemaakt. Er wordt alleen vlees gebruikt van varkens die in Spanje zijn opgegroeid en geslacht. Voor de ham worden de achterpoten van de varkens gebruikt. Die worden "gepolijst", wat betekent dat er een deel van de speklaag wordt afgesneden totdat er ca. 1 cm overblijft. Dat spek geeft de ham veel smaak. Na het polijsten worden de hammen een paar dagen in zout gelegd. Vervolgens wordt het zout eraf gespoeld en gaan de hammen minimaal 40 dagen de droogkamer in, waar het relatief koud en vochtig is. Die periode noemen we de stabilisatiefase of beter rustfase. De fase erna is de rijpingsfase. De temperatuur gaat dan omhoog en de vochtigheid naar beneden. Die periode duurt minimaal 48 weken, anders mag de serranoham niet verkocht worden als Consorcio Serrano. Doordat de ham de tijd krijgt om te drogen en rijpen, ontwikkelt de smaak van het vlees zich. Om te bepalen of de ham klaar is voor consumptie, hebben de "caladores" (de hammeesters) een bijzondere methode: zij steken een soort houten pin, een zogenoemde cala, in de ham. Aan de geur die aan de pin blijft "hangen" kunnen zij ruiken of de ham goed is. Dit gebeurt met elke ham afzonderlijk.' De varkens voor de Consorcio Serrano zijn in Spanje opgegroeid Op zo'n 2 uur rijden van Barcelona ligt de plaats Lerida. En in die omgeving, in de heuvels van Catalonië, wordt de serranoham gemaakt die leverancier Argal aan Albert Heijn verkoopt. Deze hammen hebben het kwaliteitskeurmerk van het Consorcio del Jamón Serrano Espanol, een onafhankelijke instantie. Pas wanneer het Consorcio zijn akkoord geeft, mag de ham worden verkocht als Jamón Serrano Consor cio. Albert Heijn kiest voor deze hoger gekwalificeerde serranoham.

Allerhande | 2017 | | pagina 56