Mai^s^aKrgsjaiN 54 aUerhcmde SINDS 1969 IN FRIESLAND MILDE WARMTE 'Een komkommer- plant is net een mens: hij moet op tijd rusten om goed te kunnen functioneren' SNELLE KLIMMER ZONNE-ENERGIE HARDE WERKER allerhande 55 Op een frisse ochtend rijden we naar Sexbierum, waar we Jeroen Hartman van kom kommerleverancier Hartman ontmoeten. De weg voert over de winderige Afsluitdijk en langs uitgestrekte weilanden met melkkoeien en windmolens. De grootouders van Jeroen, Arie en Annie Hartman, begonnen hun bedrijf in 1948, in de buurt van Den Haag. Maar toen de gemeente de stad ging uitbreiden, moest de familie Hartman met hun grote gezin van zeven kinderen op zoek naar een nieuwe locatie. Na een korte periode in het Westland streken ze uiteindelijk neer in Sexbierum. De ruimte die ze zochten, vonden ze hier. Jeroen Hartman: 'Mijn vader Willem heeft zich hier met zijn familie in 1969 gevestigd. De omstandigheden zijn perfect om komkom mers te telen.' Sexbier De komkommers van de familie Hartman groeien in kassen, omdat je daarin een stabiel klimaat kunt creëren. 'Komkommers zijn gevoelig voor vocht en tocht. Buiten, zonder bescherming van de kas, kunnen komkom mers niet geteeld worden.' Jeroen vertelt dat komkommers van milde warmte houden. En dat voelen we als we door de kas lopen. Door het zachtgele licht en de aangename warmte is het alsof we heel even op vakantie zijn. 'Zo'n 25 °C is perfect.' Jeroen en zijn collega's planten de komkom- merplanten als ze ongeveer vijftig centimeter hoog zijn. De planten komen van kwekers met wie ze al lange tijd samenwerken, het bedrijf van Jeroen kweekt de komkommers niet zelf op. 'Wij richten ons echt op de komkom merteelt.' Terwijl we door de groene oase lopen, vertelt Jeroen verder: 'De komkommer- plant is een klimplant die ontzettend snel groeit: wel 80 tot 90 centimeter per week. En elke week krijgt de plant ongeveer zeven nieuwe bladeren. Daartussen groeien de komkom mers. Na het planten kunnen we twee tot drie weken later al komkommers oogsten.' Jeroen Hartman is de derde generatie die in het bedrijf zit. 'Net als mijn vader wil ik de allerlekkerste komkommers leveren. Maar ik vind het ook belangrijk om dat op een goede manier te doen. Zo hebben we zonnepanelen op het dak van onze loods waar de komkommers voor Albert Heijn verpakt worden. Die voorzien deze hal van energie. In 2018 willen we overgaan op aardwarmte: de energie die nodig is voor het verwarmen van de kas komt dan uit de grond en wordt hergebruikt. Maar ook nu al werken we CO-neutraal. Daarnaast doen we er alles aan om afval te voorkomen. De komkommers groeien in bakjes van steenwol. Deze bakjes worden na gebruik gerecycled tot bakstenen. Het meeste touw waarlangs de komkommer- planten groeien is composteerbaar en het groenafval wordt gecomposteerd en gebruikt door boeren in de buurt als bodemverbeteraar. We vangen regenwater op in bakken en geiten en schapen houden het grasland rond de kassen kort en onkruidvrij.' Jeroen zorgt met hart en ziel voor zijn komkommers. 'Een komkommerplant is net een mens: overdag moet hij hard werken. Hij moet water transporteren naar de vruchten, dat kost energie. Daarom moet hij 's nachts uitrusten. Het is dan een aantal uren donker in de kas en koeler dan overdag. In die periode krijgt de plant geen water en voeding, er kan dan zuurstof bij de wortels komen.' Hoe de toekomst eruitziet? 'Onze familie draagt de kennis van generatie op generatie over. Ook mijn zoon wil in het bedrijf gaan werken.' Q

Allerhande | 2017 | | pagina 28