Dit prachtige Hollandse product wordt met hart en ziel voor Albert Heijn gemaakt door de familie Mathijssen. 28 allerhande 'Er gaat heel wat vooraf aan de kaas die in de winkel ligt' CO allerhande 29 I V* BOERENKAAS Om 7 uur 's ochtends worden in het Brabantse Udenhout de koeien op Kaasboerderij Mathijssen wakker gemaakt. Vanuit hun stal lopen ze achter elkaar de melk- carrousel in. Na zo'n 2 uur zijn alle 180 koeien gemolken. Via een ondergrondse pijpleiding gaat de verse, rauwe melk rechtstreeks naar de naastgele gen kaasmakerij. Daar zullen Joris Mathijs sen en zijn vrouw Mascha vandaag 44 grote kazen maken. Mascha: 'Het kaasmaken zelf duurt maar een paar uurtjes. Daarna volgt het rijpingsproces waardoor de kazen van vandaag pas over minimaal vier weken in de schappen zullen liggen, afhankelijk van de leeftijd van de kaas.' GLOEDNIEUWE KAASMAKERIJ Al sinds 1978 levert deze kaasboerderij boerenkaas aan Albert Heijn. In 2002 namen Joris en Mascha het boerenbedrijf van Joris' ouders over. Ze lieten een gloednieuwe kaasmakerij en een nieuwe stal met hypermoderne melk- carrousel bouwen. Zeven dagen per week zetten Joris en Mascha zich met 2 vaste medewerkers in voor hun passie: het maken van rauwmelkse (gemaakt van ongepasteuriseerde melk) boerenkaas. OP TEMPERATUUR 'Zodra de koeien 's morgens gemolken zijn, wordt deze ochtendmelk samengevoegd met de avondmelk.' In een grote rvs tobbe brengt Joris de melk op temperatuur. Zodra deze 25 °C is doet hij er zuursel bij: melkzuurbacteriën die melksuiker omzetten in melkzuur. 'En wanneer de melk 30 °C is, voegen we stremsel toe. In stremsel zitten enzymen die ervoor zorgen dat de melkeiwit- ten en vetten gaan samenklonteren en er geleiachtige massa (de wrongel) ontstaat.' Mascha gaat verder: 'Door in de wrongel te snijden en roeren wordt deze steeds vaster.' HOE VET IS KAAS? Een aanduiding zoals 30+ of 48+ geeft bij kaas het vetgehalte aan. Hoeveel gram verzadigde vetten zit er in 100 gram jonge kaas? 20+ 7.8 gram 30+ 11.5 grai 48+ 19.3 gram VAN VIERKANT NAAR ROND De wrongel wordt overgepompt naar de draineerbak en daarin samengeperst. De wei, het vloeibare deel van de melk, vloeit weg en een nog stevigere wrongel blijft over. Deze wordt in 44 vierkante stukken gesneden van elk zo'n 30 bij 30 centimeter. De stukken wrongel gaan in ronde vaten, die worden afgesloten en onder een pers gezet. Zo worden de kazen in hun ronde vorm geduwd. 'Zo blijven de kazen 10 uur liggen', vertelt Joris. 'Tussentijds draaien we ze allemaal een aantal keer om zodat ze een gelijkmatige vorm krijgen. Aan het einde van de dag gaan de kazen uit de vaten en in een pekelbad, voor 3 dagen. Pekel zorgt ervoor dat de kaas een stevige korst krijgt en dat hij zout opneemt voor de smaak en de houdbaar heid. Hierna gaan de kazen naar onze rijpingsruimte waar ze gedurende hun verblijf dagelijks een beschermende coatinglaag krijgen.' Na 2 weken zijn ze klaar voor transport naar het kaaspakhuis van Albert Heijn waar ze op houten planken verder rijpen. Pas daar wordt afhankelijk van de rijpingsvoorkeur bepaald of boerenkaas straks wordt verkocht als jonge, jong belegen, belegen of oude kaas. Q ENKAAS

Allerhande | 2017 | | pagina 15