'Kies voor simpele aanpassingen die goed zijn vol te houden' Denise de Ridder is gespecialiseerd in de psychologie van het eten. Zij legt uit hoe je jezelf een gezonder eetpatroon kunt aanleren. BEWUST KOPEN 'Bewust kopen houdt in: gezonde keuzes maken. Sinds eind jaren negentig is de belangstelling voor gezond eten gegroeid. Maar de meningen over wat goed en slecht is, lopen uiteen. Dat moakt heter niet gemakkelijker op om goede keuzes te maken.' MISVERSTAND 'Gezond eten wordt voak geassocieerd met 'duur* en zelf koken met 'ingewikkeld', moor dat is niet altijd terecht. Bovendien is gezonde voeding lekker en heb je er op de lange termijn voordeel van.' TRUC 'Je eetgedrog veranderen is niet gemakkelijk. Als veranderingen te drastisch zijn, houd je dat niet vol. Wilskracht is een spier die op den duur uitgeput rookt. Alle studies naar strenge diëten wijzen uit dat een streng dieet twee weken lang werkt, daarna geef je het op. De truc bij het veran deren van je eetgedrag is: Ideine, simpele aanpassingen die goed zijn vol te houden. Zet bijvoorbeeld geen schalen of pannen op tafel, dan kom je ook niet in de verleiding om nog een keer op te scheppen. En ploats de fruitschoal goed in het zicht, zodat je eraan wordt herinnerd om fruit te eten.' VERLEIDINGEN 'Ik ben van mening dat gezonde keuzes maken niet alleen de verantwoordelijkheid is van het individu. We leven in een jungle van verleidingen. Supermarkten, schoolkantines en bedrijfs restaurants kunnen hun oanbod zo goan presenteren, dat het gemakkelijker wordt om gezonde keuzes Ie maken. Geen snoep moor fruit bij de kassa bijvoorbeeld.' ■4 Denise de Ridder is hoogleraar psycholo gie aan de Univers teir Utrecht. Ze schreef het boek De grote voedsel verleiding over de psychologie van het eten

Allerhande | 2017 | | pagina 77