4 WIJNMAKER ALLEGRA ANTINORI WIJNTOER TOSCAANSE DRUIF CHIANTI EETWIJNEN Wat is het geheim van Antinori? Waarom is Toscane een unieke wijnstreek? /fit Wat is er zo bijzonder aan wijn maken? allerhande 171 Sangiovese is de meest voorkomende blauwe dru in Toscane. Chianti, Morellino di Scansano, Vino Nobile di Montepulciano en Brunello di Montalcino zijn verschillende Toscaanse wijnen die van sangiovese zijn gemaakt. Elk gebied heeft z'n unieke kloon met een eigen naam. Brunello, morellino en prugnolo zijn lokale aanduidingen voor sangiovese. Chianti is een van de bekendste wijnen ter wereld. Er zijn diverse Chianti's uit verschillende delen van Toscane en die hebben allemaal een eigen smaak en stijl. Een Chianti Classico bijvoorbeeld komt van de wijngaarden die tussen Florence en Siena liggen. Kenners beweren dat hier de beste Chianti's vandaan komen. Italianen drinken hun rode wijn altijd bij het eten. Ze hebben de volle smaak van rijp fruit met als tegenhangers frisse zuren, kruidigheid en een stevige structuur. Pittige wijnen dus die zonder iets erbij misschien een beetje stroef overkomen, maar die perfect combineren met gegrild vlees, pasta's en stoofschotels. Daar zijn ze voor gemaakt. De Toscaanse familie Antinori maakt al meer dan 600 jaar wijn. Aan het hoofd staan Marchese Piero Antinori en zijn dochters Albiera, Alessia en Allegra. 'Onze familie maakt al 26 generaties lang wijn. Alle kennis en tradities worden doorgegeven aan de volgende generatie. De druiven die we nu planten, gaan pas over dertig jaar goede wijnen opleveren. Wij plukken dus nu letterlijk de vruchten van wat mijn ouders en grootouders destijds deden.' 'Ik denk door de grote verschillen binnen één gebied. Aan de kust worden andere wijnen gemaakt dan in het binnenland. Wij willen die verschillen in onze wijnen tot uiting brengen. Door de grote diversiteit kan elk deelgebied een wijn produceren met het unieke karakter van de eigen wijngaarden.' 'Voor mij is dat het werk in de wijngaard. Ik probeer steeds beter te begrijpen hoe de druiven zich ontwikkelen. Waarom de ene rij het geweldig doet en de andere wat minder. Bij ons thuis gaat het ook bijna altijd over wijn. We blijven voortdurend van elkaar leren.'

Allerhande | 2016 | | pagina 171