Italië is dé wijnmaker van de wereld; alleen al op Sicilië wordt meer wijn geproduceerd dan in heel Australië. ULTIEME ZOMERBUBBEL ITALIAANSE WIJNEN ITALIAANSE DRUIVEN Het leuke aan veel Italiaanse wijnen is dat ze van druiven- rassen worden gemaakt die je alleen in Italië tegenkomt. Sangiovese is dé druif voor rode wijn. Hij komt, vaak onder een lokale naam, in het hele land voor. Van de witte druiven is trebbiano een ras dat je in meerdere gebieden ziet. Maar alles draait om regionale specialiteiten. Bijvoorbeeld de barbera in Piemonte, moscato in Liguria, verdicchio in De Marken, montepulciano uit de Abruzzen, primitivo in het zuiden en nero d'avola op Sicilië. Er is meer dan genoeg te kiezen! Barbera Barolo Moscato d'Asti Vino Nobile di Montepulciano Bardolino Valpolicella Ripasso Chianti Verdicchio dei Castelli di Jesi Fiano Primitivo Nero d'Avola allerhande 155 Barbera is een Piemontese wijn, gemaakt van de gelijk namige druif. Karakteristiek is de zuurzoete kersensmaak en soepele structuur. Barolo wordt ook wel de 'koning van alle wijnen' genoemd. Dat zit 'm in zijn kracht en scala aan aroma's. Een echte diner wijn van de Piemontese nebbiolodruif. Zacht bruisende, licht zoete bubbel van moscato muskaatdruif). Lekker licht, met maar 5.5% alcohol. LIGURIA TOSCANE ABRUZZEN Rode wijn uit Montepulciano, een stadje in het zuiden van Toscane. Wordt gemaakt van de sangiovesedruif (en dus niet van de montepulcianodruif uit de Abruzzen). Lijkt op Chianti, maar is door de warmere ligging voller en zachter. Frisfruitige rode wijn uit Bardolino, een plaatsje bij het Garda- meer, en gemaakt van de corvina-, rondinella- en molinara- druif. Hij past goed bij (Italiaanse) gerechten met tomaat. Ripasso is een speciale rode wijn uit Valpolicella van ingedroogde, zoete corvina-, rondinella- en molinaradruiven. Daardoor heeft hij een zwoele, warme smaak. Lekker bij kaas. Klassieker uit Toscane. Gemaakt van vooral sangiovese- druiven. Lekker met Toscaanse gerechten als grillkarbonades met spinazie of spaghetti met tomatensaus en worstjes. Een witte wijn uit De Marken, gemaakt van de regionale verdicchiodruif. Lekker fris met groene appel en limoen. Voor zo en bij van alles uit zee. CAMPANIË Fruitige witte wijn gemaakt van de gelijk namige druif, die ook op Sicilië voorkomt. Druivenras en gelijknamige wijn uit de hak van de laars. In een Primitivo proef je de warmte van het Italiaanse zuiden. Vol en krachtig met de smaak van bramen jam, gestoofde pruimen en specerijen. In Californië heet hij zinfandel. Bekendste wijn en druivenras van Sicilië. De druif geeft donkerpaarse, volle wijnen met een zachte nasmaak. Heerlijk voor bij het eten. Prosecco kun je natuurlijk gewoon het hele jaar door drinken, maar 's zomers lijkt hij extra lekker. Hij komt namelijk lichter over dan veel andere wijnen doordat hij wat minder alcohol bevat (ca. 11%). Prosecco komt uit de buurt van Venetië, wordt gemaakt van de gleradruif en heeft een bijzondere bereidings wijze. Eerst wordt er een droge witte wijn geprodu ceerd. Die wijn gaat met wat suiker en gist terug in een tank. Dat mengsel begint opnieuw te gisten en daarbij ontstaat kool zuur. Doordat de tank afgesloten is, kan het koolzuur niet weg en krijg je mousserende wijn.

Allerhande | 2016 | | pagina 155