J_ driedubbele controle A, AA of AAA? familiebedrijf ONTDEK HET SEIZOEN VITAMINES SCHILLEN BEWAREN NA DE OOGST WITTE VERSUS GROENE 40 allerhande If id Gekookte asper ges bevatten maar 18 kilocalorieën per 100 gram. Ze zijn van nature een bron van folium zuur. Dit zorgt mede voor een goede weerstand. Witte asperges moet je schillen, anders zijn ze niet lekker. Snijd eerst de houtachtige on derkant eraf. Begin een paar centime ter onder het kopje te schillen. Dat kan met een dunschiller of een speciale as pergeschiller. Pas op dat het kopje niet afbreekt, want dat is het lekkerst. Met groene asper ges ben je sneller klaar. Je breekt 2 cm van de onderkant af en voila: je kunt meteen verder met je gerecht. Gebruik je geschil de asperges niet meteen, bewaar ze dan maximaal twee dagen in een vochtige theedoek in de koelkast. Traditioneel worden er na 24 juni, de feestdag van Sint Jan, geen asperges meer geoogst. De asperges die dan opkomen, groeien uit tot planten. Marc: 'In de zomer zijn we druk met de planten bemesten en bewateren en met onkruid wieden. In de herfst sterven de planten af. Het loof hakken we fijn en gebruiken we als voedingsstof voor de wortels. Daaruit ontstaan in het voorjaar weer nieuwe asperges.' Het grote verschil tussen witte en groene asperges is het tijdstip van de oogst. Witte asperges groeien onder de grond en blijven wit omdat ze niet aan daglicht worden bloot gesteld. De smaak is zacht en verfijnd. Groene asperges worden geoogst als ze ruim 25 centimeter boven de grond uitsteken. Ze hoeven niet geschild te worden en hebben een kortere kooktijd. Groene asperges zijn iets zoetig van smaak. P -O I K SF" »w- 7 {gi AH Witte asperges zak 500 g Kijk voor de actuele prijs in de winkel AH Groene- aspergetips bakje 100 g Kijk voor de actuele prijs in de winkel 'Als we asperges hebben gestoken, leggen we ze in een bak met koud water om ze vers te houden. Er gaat een deksel bovenop om verkleuring door zonlicht tegen te gaan', vertelt Marc Verkuilen. 'Twee keer per dag brengen we de bakken naar de sorteerhal. Hier spoelen we de asperges af en leggen we ze op de lopende band van een sorteermaohine. We controleren de asperges op drie aspecten: de dikte, de witheid en de rechtheid. Op basis van deze gegevens onderscheiden we zestien categorieën asperges.' 'Al onze asperges smaken uitstekend, maar als teler hebben we het liefst AA-asperges', zegt Marc. 'Dubbelaars noemen we die. Ze zijn zo dik als je duim, hagelwit en kaarsrecht. A-asperges zijn vrij dun. AAA-asperges zijn zo dik, die zijn prima geschikt om machinaal te schillen. De asperges worden op een lopende band gelegd, waar na een machine ze bij de kop grijpt en vervolgens met twaalf mes sen begint te schillen. Daarna verpakken we de asperges, zowel de geschilde als de ongeschilde, en zijn ze klaar voor de winkel.' 'Als kind hielpen mijn broer en ik al mee met steken en wassen. Ik heb nooit van een ander beroep gedroomd. Het werk is afwisselend, maar het belangrijkste vind ik dat we een prachtig product telen. Asperges zijn gezond, ontzettend lek ker en mensen kijken er echt naar uit. Liggen onze asperges in de winkel, dan weet je dat het lente is.'

Allerhande | 2016 | | pagina 40