allerhande meets JAMIE OLIVER TIJD VOOR. Is het een vooroordeel dat gezond eten duur is? Suiker is je nieuwe vijand? Hoe idealistisch ben je? namelijk voor velen nog steeds dat jochie dat op een scoo tertje door de stad sjeest. De tv-shows waarin ik dat deed, worden nog steeds uitgezonden. Maar ondertussen ben ik vader van vier kinderen, waarvan twee tienermeiden die met hun eerste vriendjes thuiskomen. En heb ik dat grote bedrijf, met nog grotere verantwoordelijkheden.' Ik hoor trots, maar ook verwarring... 'Het stof van zeventien tumultueuze jaren daalt nu pas neer. Er was een kleine revolutie nodig om mensen anders over eten en koken te laten nadenken. Nu ben ik eigenlijk pas aan het 'settelen'. Dit boek voelt als een markering, als een nieuw begin.' Gaan we nog meer van de idealist Jamie zien? 'Er zijn de laatste jaren een hoop verwarrende berichten over gezond eten de wereld in gestuurd. Ik wil mensen simpelweg beter informeren over eten. Er is een aantal mensen met goede bedoelingen werkzaam in de food- wereld, maar minstens zoveel lui die jou en mij rommel willen laten eten en drinken. Ze zijn er goed in om on waarheden als waarheden te verkopen. Daar moeten we tegen vechten.' 'Afgelopen jaar ben ik naar delen van de wereld gereisd waar mensen het langst, gelukkigst en productiefst leven. Niemand van deze mensen gaat naar een fitnesscentrum, Onlangs stelde Jamie Oliver aan de Britse regering voor om om op elke liter frisdrank twintig cent suikerbelasting te heffen. Luisteren regering en par lement naar hem? Jamie: 'Soms. Ik zal in ieder geval niet stoppen ze te bestoken met ideeën. Ik merk steeds vaker dat zowel politici als zakenmensen zich graag laten inspireren door iemand die een beetje rebels is. Zo schuiven we lang zaam op naar een iets betere wereld. Er zit schot in.' hande 29 niemand van deze mensen is rijk. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze weten wat ze eten, weten waar hun eten vandaan komt. Ze hebben simpele doelen in het leven. Ze behoren tot hechte gemeenschappen, werken vaak nog op hoge leeftijd, soms omdat het simpelweg moet, maar daardoor blijven ze wel fit. Ze worden daarom gewaar deerd door vrienden en familie. Ik denk dat we in de westerse wereld soms vergeten hoe we samen moeten leven. En dat eten daarbij een cruciale rol speelt.' 'Suiker is zó verslavend. Zoete frisdranken zijn grote boosdoeners. Mensen weten niet wat er met hun lichaam gebeurt als je die drinkt. Natuurlijk draagt iedereen persoonlijk verantwoordelijkheid voor zijn eet- en drink gedrag, maar ook de regering en fabrikanten moeten hun verantwoordelijkheid nemen. Er zijn massa's mensen die niet weten wat goed en niet goed voor hen is.' 'Ik kan het niet laten. Ik ben blijkbaar een socialist. Althans, daar werd ik pas nog van beschuldigd, haha. Mijn vrouw verklaart me soms voor gek. En mijn kinderen hebben vaak geen idee wat ik doe. Ze kennen me als vader. De man die ze op tv zien, lijkt alleen een beetje op me.' Wat is je droom? 'Dat iedereen eerlijk is over eten.'

Allerhande | 2016 | | pagina 29