Van eeuwenoud recept tot boterproeverij OVER HET KEURMERK LURPAK Room, melkzuurbacteriën, water en zout. Meer niet. Uit slechts die vier in grediënten bestaat echte boter. Een eeuwenoud en simpel recept. Toch wordt ie dere stap in het maken van Deense boter uit gebreid getest. Van de verse room die dage lijks de fabriek binnenkomt tot en met de vers gekarnde boter. En om het keurmerk Lurpak te krijgen, wordt er iedere twee weken een zogenaamde boterproeverij door het Deense Zuivel Bureau gehouden. Een onafhankelijk orgaan dat toeziet op de kwaliteit van Deense melkproducten. Ieder pakje wordt tijdens zo'n proeverij met een gespannen metaaldraad in de lengte gehalveerd. Zo ontstaat er een doorsnede die met het oog wordt beoordeeld op consistentie, luchtbelletjes en waterdrup peltjes. Vervolgens wordt elke boter geroken, geproefd en, net als bij wijn, uitgespuugd. Uiteindelijk worden er zelfs punten aan de ge proefde boter gegeven! Niet alleen onze constante kwaliteitscontrole zorgt ervoor dat Deense boter al meer dan honderd jaar internationaal een begrip is. Het geheim van Lurpak zit hem namelijk in onze voortdurende zoektocht naar de perfecte methode om boter te maken. Dit begint bij de beste melk van Deense koeien en meest verse room die wij karnen tot een boter vol smaak en met een bijzonder zachte textuur. En na al dat proeven en testen verlaat uitein delijk alleen de beste boter Denemarken met het onafhankelijke keurmerk Lurpak. Of je onze boter nu op je brood smeert of ermee bakt...dat proef je. Boter zit de Denen nou eenmaal in de genen. Naast de roomboter is er ook direct smeerbare Lurpak verkrijgbaar. Een 100% natuurlijke boter gemengd met een beetje raapzaadolie. 200

Allerhande | 2015 | | pagina 226