r 1 Hebben Italianen een liefdesver houding met pasta? 2 Wordt pasta liefde buiten Italië begrepen? 3 Wat is de grootste fout die mensen maken bij het koken van pasta? 5 Past pasta in een modern, gezond dieet? 4 Hoe is de kookkunst in ^r oot-Brittannié? 6 Hoe sta je tegenover kookexperimenten? ANTONIO CARLUCCIO 'Pasta is voor Italianen als kaas voor Nederlanders. Nee, veel méér eigenlijk. Zodra je als Italiaans kind vast voedsel gaat eten, start je liefdesleven met pasta. En het is een trouwe liefde, zeg ik je. Pasta blijft altijd aan je zijde, blijft je trouw, verveelt nooit. Niet in de laatste plaats omdat er wel 600 vormen zijn die allemaal hun unieke karakter hebben.' Antonio Carluccio was een van Jamie Olivers leermeesters. Volgens Antonio leerde Jamie van hem om zijn kookkunst én zijn positieve boodschap eenvoudig, helder en krachtig over te brengen. Met chef-kok Gennaro Contaldo (links op de foto hiernaast) maakte Antonio recent nog twee tv-series met bijpassende kookboeken: Twee gulzige Italianen en De streken van twee gulzige Italianen. 'Hier in Groot-Brittannië (Antonio woont sinds 1975 in Londen, red.) is alles spaghetti. Maar al die pastavormen zijn er niet voor niets. Linguine bij voorbeeld is ovaal, niet rond, zoals spaghetti. Vongole hoor je te eten met linguine. De zeevruchten eet je er gemakkelijker, lekkerder door, vloeiender als het ware. Het wérkt gewoon het best in je mond.' 'Buiten Italië schijnt bijna niemand te willen begrijpen dat het écht belangrijk is om per liter kookwater 10 gram zout te gebruiken en om per liter maximaal 100 gram pasta te koken. Doe je dat niet, dan wordt het een plakboel, omdat pasta bij koken zetmeel vrijgeeft. En: spoel nóóit pasta af onder koud stromend water. Nooit.' 'Zéker. Ik ben twintig kilo afgeval len. En ik eet nog steeds elke dag pasta. Je lichaam heeft koolhydraten nodig. Maar misschien minder dan vroeger. Dus: eet brood, pasta en andere koolhydraten met mate, dan is er niets aan de hand. Gebruik je lichaam niet als vuilnisbak, stop er niet alles in. Laten we ophouden met meer, meer, meer.' 'Aan mooie ingrediënten ontbreekt het hier absoluut niet! Prachtige vis, geweldig wild, supergroenten... Fantastisch. Maar veel mensen aten zich verleiden om de Britse keuken te verbasteren met ideeën uit de andere etnische keukens die in Groot-Brittannië floreren. Mijn boodschap is: beschouw je eet- erfgoed als een schat, verander die met om het veranderen. Koester ingrediënten van eigen bodem en maak er iets moois mee.' 'Veel moderne koks willen vooral laten zien hoe slim en speciaal ze zijn, met al hun trucs en technieken. Iets nieuws bedenken is helemaal niet moeilijk. Maar iets nieuws bedenken binnen de grenzen van de normaliteit, dat is lastig. Daarom start ik geen nieuwe tradities die weer zullen worden vergeten, maar probeer ik juist om traditionele gerechten te verbeteren.' hande 115

Allerhande | 2015 | | pagina 115