vers en zandvrij met een keurmerk dit eet een mossel natuurlijke mosselfans 7.99 ONTDEK HET SEIZOEN VAN LARF TOT SCHELPJE MOSSEL KLASSEN In het voorjaar spuiten volwassen mosselen mil joenen ei- en zaadcellen het zeewater in. Na de bevruchting ontstaat een larfje, dat zich na een week of vier ontwikkelt tot een piepklein schelpje. Deze schelpjes zijn circa een centimeter groot en worden mosselzaad genoemd. Mosselbanken ontstaan doordat het mosselzaad zich door de stroming in zee aan elkaar vastklampt. Mosselkwekers vangen dit mosselzaad en zetten het uit in zogenaamde 'mosseltuinen'. Dat zijn ondiepe stukken water in de Waddenzee of de Oosterschelde. Zodra de schelpjes twee a drie centimeter groot zijn, worden ze 'halfwas mosselen' genoemd en brengen de kwekers ze naar dieper water. Na twee jaar zijn de mosse len zo'n zes centimeter groot en geschikt voor consumptie. Er bestaan vijf klassen. Bij Albert Heijn kun je kiezen uit middelgroot (medium) en XL. De grootte zegt echter niets over de smaak. Of je van grote of kleine mosselen houdt, hangt af van je persoon lijke smaak. Allerhande ging op bezoek bij Albert Heijn-leverancier Aquamossel in het Zeeuwse Yerseke. De vlezige mosselen, afkomstig van voedselrijke kweekpercelen, worden pas gevangen en verpakt als ze een bestelling van de klant binnen hebben. Hierdoor liggen de mosselen altijd vers in de winkel. Vroeger moest je mosselen eindeloos spoelen om al het zand eruit te krijgen. Dat hoeft gelukkig niet meer. Na de vangst worden ze aan boord al gespoeld. Daarna worden ze nog eens tien dagen in stenen bakken in de Oosterschelde gelegd om het zand te verwijderen (verwateren) en ten slotte worden ze weer gespoeld. Dan is er als het goed is geen zandkorrel meer te bekennen. De verse mosselen die je bij Albert Heijn koopt, zijn MSC- gecertificeerd. Dit keurmerk betekent dat de mosselen gegarandeerd duurzaam zijn gevangen, zonder te veel bijvangst. De vissers werken met respect voor de natuur onder water, waardoor de vis- en dus ook de mossel bestanden op peil blijven. 48 hande Mosselen hoeven nooit naar eten te zoeken. Ze openen hun huisje en steken een pijpje naar buiten waardoor ze water naar binnen zuigen. Dat water komt langs de kieuwen waarmee die er zuurstof en voedsel uithalen: voornamelijk plankton en brokstukjes van schelpen. Op deze manier maken mosselen in feite het water schoon. Daarom zijn ze belangrijk voor de kwaliteit van het zeewater. Scholeksters zijn ook dol op mosselen. Als ze bij laag water een mossel vinden, wrikken ze die met hun snavel open. Zeesterren zijn ook geduchte vijanden. Ze zuigen zich op de mossel vast en trekken met hun armen de schelpdelen uit elkaar. Een mossel kan lang zijn klep houden, maar tegen de vijf armen van de zeester kan hij niet op. Ook de tepel- hoornslak lust graag mosselen. Hij boort een gaatje in de schelp en zuigt de mossel leeg. AH Verse mosselen, 2 kg Verse mosselen

Allerhande | 2015 | | pagina 48