3NOPI is jouw eerste boek, Scully. 2 Wat leren jullie van elkaar? 4 Wat is typerend voor een Otto- lenghi-boekrecept? 5 Eten we vol gens jullie goed genoeg? 6 Koken we voldoende? 7 Hoeveel 'Jamie' zit er in Yotam? 8 Eten ook mannen in tussen meer groente? 9 Hoeveel meer kun nen we over groente leren? MIDDAGJE MASTERCLASS Scully: 'Yotam leert mij om me in te houden, om veel met weinig te doen, om gerechten in balans te brengen.' '...en ik dacht dus dat het een eitje zou zijn om een kookboek te maken. Maar het was een pittig proces. Het was vooral lastig om specifieke ingrediënten te vervangen door supermarktproducten, zónder daar mee de geest van het gerecht geweld aan te doen.' Yotam (links op de foto): Voor NOPI stelt Scully het menu samen. Ik voorzie hem van ideeën en inspiratie en ik geef commentaar op zijn vaak al bijna perfecte, nieuwe creaties. Of ik reik aanvullende details aan, waarna we over de gerechten praten en ze bijslijpen tot ze in onze optiek volmaakt zijn.' Yotam: 'Scully leert mij alles over de nieuwste trendy ingrediënten en technieken. Net van hem geleerd om koji-rijst (Japanse gefermenteerde rijst, red.) te gebruiken. Dat heeft-ie opge pikt in New York.' Yotam: 'We testen recepten voor m'n boeken met ingrediënten die misschien niet de allerbeste zijn. Omdat mensen thuis ook niet met de kwalitatief hoogst haalbare spullen kunnen werken. Als bij testen blijkt dat het smaakprofiel van een gerecht met doorsnee ingrediënten over eind blijft, dan is een recept geslaagd.' Yotam: 'Het gaat snel de goede kant op met onze eet gewoonten. Maar mijn bood schap is: laten we benadrukken hoe ontzettend leuk het is om lekker te koken en te eten. In plaats van te benadrukken hoe belangrijk het is om goed, gezond én zus én zo te eten.' Scully: 'Ik merk dat mijn vrienden, eigenlijk mijn hele generatie, vaker dan vroeger samenkomen voor eetfeestjes en s om samen te koken. Terwijl we vroeger in de pub afspraken spreken we nu af aan de keuken Yotam: 'Ik houd van Jamie Oliver en van zijn positieve boodschappen. Hij is op een unieke manier didactisch. Ik probeer vooral de liefde voor groente te verspreiden, op een manier die bij mij past. Min of meer op de goed-voorbeeld-doet-goed- volgen-manier.' Scully: 'Yotam heeft groente geëmancipeerd. Mijn kijk op groente was serieus anders voordat ik bij Ottolenghi ging werken. Hij heeft mij geleerd hoe ik groenten als aubergine, venkel en koolrabi, die ik eerder niet zo interessant vond, verrassend anders kan bereiden.' Yotam: 'Zóveel! Nu de keuze in groente zo ruim is, is het zaak mensen te leren welke kooktechnieken je er allemaal op los kunt laten om er nóg meer smaak uit te halen. Ik stort me nu op fermenteren (beter verteerbaar of langer houdbaar maken, red.) en inmaken van groente, aangemoedigd door Scully.' hemde 159

Allerhande | 2015 | | pagina 159