Hoe gezond of ongezond is gewone (niet volkoren) pasta? Welke kazen kun je het best gebruiken voor pastagerechten? Wat is het verschil tussen pasta van harde en van zachte tarwe? vraag antwoord COLETTE DE VOLDER: 'Volgens veel populaire diëten zijn koolhydraten de grote boosdoeners in ons eetpatroon. Brood en ook pasta staan daarmee regelmatig in een kwaad daglicht. Dat is niet helemaal terecht. Koolhydraten zijn niet per definitie slecht. Ze vormen een belangrijk onderdeel van uitgebalan ceerde voeding, maar dienen wel met mate te worden gegeten. In het algemeen zit je voor de avondmaaltijd met 75 tot 100 gram pasta per persoon (in droge vorm) goed. Ook in volkoren pastasoorten zitten koolhydraten. Deze pasta is echter wel beter voor je dan 'gewone' pasta: de volkoren variant bevat meer vezels, die langer een vol gevoel geven en het spijs verteringsstelsel wat harder aan het werk zetten.' Gerard van Eekeren Dhr. Ootmans IVO PAS: 'Roomkazen met kruiden of bieslook kun je prima gebruiken als basis voor pastasaus. Ze worden iets vloei baarder bij verhitting en zorgen zo voor een mooie binding. Daarmee kun je dus met één ingrediënt al veel smaak aan je pastagerecht toevoegen. Harde kazen zoals Parmezaanse kaas of Pecorino Romano geven pastagerechten met tomatensaus extra smaak.' Katinka van der Donk COLETTE DE VOLDER: 'Het belangrijk ste verschil zit 'm in het glutengehalte. Dat zorgt voor samenhang en elasticiteit van pastadeeg. Harde tarwe bevat (veel) meer gluten dan zachte tarwe. Gedroog de pasta is vrijwel altijd gemaakt van harde tarwe (grano duro) en is daarom wat steviger en heeft meer bite, voor verse pasta wordt vaak ook zachte tarwe (grano tenero) gebruikt.' hande 147

Allerhande | 2015 | | pagina 147