'Hoe blijven belegde boterhammen vers en lekker?' 'Hoe deel ik mijn koelbox het beste in?' 'Hoe behoudt een van tevoren gemaakte salade zijn smaak en knapperigheid?' vraag antwoord Mart van Zijl COLETTE DE VOLDER: 'Bewaar belegde boterhammen of broodjes die je mee wilt nemen voor een picknick koel, bijvoor beeld in een koeltas of -box. Je kunt ook boterhammen meteen beleggen nadat je ze uit de diepvries hebt gehaald. Tegen de tijd dat je ze wilt eten, zijn ze ontdooid en is het beleg een tijdje gekoeld geweest. Gebruik dan alleen geen beleg dat snel bederft, zoals rosbief en filet americain. Gerookte kipfilet en tonijn uit blik kun je wel gebruiken. Als je boterhammen met een laagje boter bestrijkt, werkt dit tevens als een beschermlaagje voor het brood. Het beleg trekt dan niet in het brood. Ook een optie: beleg boterhammen ter plekke, zodat ze niet nat en slap worden. Neem je beleg dan in aparte bakjes of zakjes mee.' Pieter van Hoof COLETTE DE VOLDER: 'Doe de zware dingen onderin en eindig met licht en kwetsbaar eten, zoals sla en aardbeien. Alles moet goed verpakt zijn, zodat het niet kan lekken. Houd in je achterhoofd dat warmte opstijgt en kou daalt. Plaats de koelelementen dus boven in de koelbox, maar zorg ervoor dat ze niet boven op kwetsbare producten terecht komen. Doe ten slotte alles goed gekoeld in de koelbox. Een koelbox houdt eten en drinken op temperatuur, maar kan niets koelen. Een handig trucje is om een plastic flesje water in te vriezen en onder in de koelbox te plaatsen, als extra koelelement.' Jasmijn Mulder COLETTE DE VOLDER: 'Door het zuur in een saladedressing worden sla en sommige groenten snel slap. Houd dus de dressing apart en schenk deze vlak voor het serveren over de salade. Hetzelf de geldt voor tomaat, die ook zuur bevat. Door de zware ingrediënten onderin te stoppen en de lichte erop als je ze meeneemt in een bakje of (glazen) pot, blijven alle producten fris en knapperig. Nootjes en croutons kun je ook het beste vlak voor het serveren toevoegen.' hande 145

Allerhande | 2015 | | pagina 145