'Wat zijn smaak versterkers? En zijn alle smaak versterkers niet-natuurlijk?' 'Welke kruiden en specerijen passen goed bij welke gerechten?' 'Waarom kun je als kind dingen vies vinden, die je als volwassene juist waardeert (zoals gember en koffie)?' lekker koken doe je zo Jasmine van Limburgh peterselie dragon vissoep dille rozemarijn tijm oregano salie varkensvlees, venkel, geroosterde uien, mediterrane stoofpot bieslook bladselderij Ashley de Vogel basilicum munt koriander Simon Westerbeek hande 155 ANITA SCHOLTE OP REIMER: 'Smaakversterkers zijn toevoegingen die de smaak van een gerecht of product accentueren. Als je zelf kookt, gebruik je vaak natuurlijke smaakversterkers zoals azijn, suiker, peper of zout. Een van de bekendste kunstmatige smaak versterkers is mononatriumglutamaat (E621), beter bekend als ve-tsin. Het geeft een hartige smaak aan gerechten. Deze stof wordt kunstmatig gewonnen uit eiwitten, maar komt ook in natuurlijke vorm voor in bijvoorbeeld Parmezaanse kaas, tomatenpuree en ansjovis. Aan veel kant-en-klare producten worden vaak kunstmatige smaakversterkers toegevoegd. Die herken je aan het E-nummer en de bijbehorende naam op de verpakking.' bouillon, rauwkost, aardappelsalade, kip kip, bietjes(salade), bearnaisesaus, visgerechten, tzatziki, frisse (aardappel salade gegrild vlees, gegrilde groenten, mediterrane stoofpotten stoofpotten, gegrilde vis, paté, geroosterde groenten, bouillon tomatensaus, pasta, pizza, visgerechten, mediterrane salades groentesalades, visgerechten, room kaas gehakt, (erwten jsoep, aardappelsalade, kip, selleriesalade bereiding. Zo kan een kind rauwe wor tels vies vinden, maar gekookte lekker.' mediterrane salades, tomatensoep, pasta, gebakken vis, risotto couscous, smoothies, doperwten, cocktails, geitenkaas, chocolade Marokkaanse gerechten, oosterse gerechten, guacamole krijgt. Kinderen van 18 tot 24 maan den kunnen zelf van alles in hun mond stoppen en hebben inmiddels een afkeer ontwikkeld van producten die ze niet kennen. Een goede hulp bij het aanleren van nieuwe smaken is variëren met de COLETTE DE VOLDER: 'Van nature heeft iedereen een (lichamelijke) voor keur voor zoet, omdat zoete ingrediën ten uit de natuur meestal meer brandstof (calorieën) bevatten dan bijvoorbeeld groente. Of je iets lekker of vies vindt, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de eetcultuur waarin je opgroeit. Nederlanders houden bijvoorbeeld minder van orgaanvlees dan Fransen en Italianen. Het wennen aan nieuwe smaken is niet leeftijdsgebonden. De ontwikkeling van je smaak begint al in de baarmoeder en gaat je hele leven door. Baby's van rond de 6 maanden accepteren nieuwe ingrediënten relatief makkelijk. Dit is de leeftijd waarop het kind naast melk vaak ook ander eten

Allerhande | 2015 | | pagina 155