groenten gemaaktvan Menco Sandstra 'vleesver vangers zonder soja en zonder e-nummers ingrediënten van A tot Z Er zijn vele soorten vleesvervangers. Zo kun je kiezen uit producten die van soja zijn gemaakt (tofu), van tarwe (Tivall), van zuivel (Valess) of van alleen groenten (ProViand). bereiden De meeste vleesvervangers bereid je net als vlees: even bakken in hete olie of boter. Je kunt ze in plaats van vlees eten, bij of in een hoofdgerecht. Sommige producten kun je ook onbereid serveren in bijvoorbeeld salades, zoals tempé en tofu. Toch krijgen ze bij het bakken en marineren net even wat meer smaak. volwaardige vleesvervanger Een vegetarisch product mag pas een vleesvervanger worden genoemd als het aan bepaalde voorwaarden voldoet. Zo moet het ten minste ijzer, eiwit, vitamine B12 en/ of B1 bevatten, de onmisbare stoffen uit 'echt' vlees die het lichaam nodig heeft. meer vega? Wil je ook de rest van de dag je vlees vervangen, bijvoorbeeld op brood? Er bestaat ook vegetarisch broodbeleg, bijvoorbeeld vegetarische boterhamworst, vegapaté en vegetarische filet americain. ONZE LEVERANCIER In het Brabantse Udenhout staat een bijzonder bedrijf: ProViand. Daar wordt een nieuw soort vleesvervanger gemaakt. 'ProViand is een vleesalternatief op basis van groenten; wij gebruiken wortelen uit Brabant, uien uit Zeeland, erwten uit België en aardappelzetmeel uit Gronin gen', vertelt Menco Sandstra. 'Onze maal tijdblokjes, roerbakreepjes en wokstukjes zijn een natuurlijke bron van eiwit, ijzer en groentevezels, maar bevatten geen e-nummers en geen soja. En het mooie is: ze hebben de structuur van vlees. Je bereidt ze als biefstuk: kort aanbraden in hete olie en op het laatste moment toevoegen aan gewokte groenten of saus. Voormalig kok Paul den Dulk en ik werkten twee jaar aan het ontwikke len van ProViand. We wilden een 100% natuurproduct. Om de sappige smaak en stevige bite te creëren, hebben we het wel honderden keren getest. Het proeven waard, voor een lekker dagje zonder vlees!' GROENTE-WOKSTUKJES ROERBAKREEPJES VAN PROVIAI 112 hemde

Allerhande | 2015 | | pagina 112