altijd goed duurder beter? 6x voordelig RESTJE WIJN In de wijnvinder en op de schapkaartjes kun je lezen hoe een wijn smaakt en of hij geschikt is voor de borrel. FLES OPEN? ZO BEWAAR JE 'M! €24.99 allerhande wijnvragen 1. WIT 3. ROOD MOOI KAAP Kwalitatief gezien vaak wel. Als een producent investeert in bijvoorbeeld de kwaliteit van de druiven of in zijn productielijn om betere wijn te maken, gaan zijn kosten omhoog. Dat proef je terug in de wijn, die krijgt meer karakter. Toch kan een wijn van een paar euro je net zo goed smaken als een exclusieve fles van een gerenommeerd wijnhuis. Hoeveel je voor een fles wilt betalen, hangt vooral af van het moment, de beleving, de smaak en kennis. VacuVin WineScrver rvs Verkrijgbaar bij boLcomP hande 105 Van fruitige wijnen, zoals van de muskaatdruif (wit) of van de merlotdruif (rood), is bekend dat ze zich makkelijk aanpassen en goed combineren met een variatie aan smaken. Ideaal voor uitgebreide bor rels met chips, toastjes, olijven, bitterballen, worst, kaas, noem maar op. Borrelhapjes hebben uiteen lopende smaken, maar zijn meestal wel allemaal hartig. Nog een reden om te kiezen voor fruitige wijn, want behalve zijn brede inzetbaarheid, vangt hij ook de zoute smaak van borrelhapjes goed op. fris&fruitig of lichtzoet (AH Fris- fruitige Chileense huiswijn 3.99 of Stormhoek Moscato 3.99) droog of lichtzoet (Listel Grain de gris 3.99 of Echo Falls White zinfandel 4.69) fruitig of soepel (AH puur&eerlijk Tempranillo 3.99 of Mooi Kaap Droë rooi 2.69) Mooi Kaap Droë rooi Westkaap/Zuid-Afrika Dit is er echt eentje om gezellig mee te borrelen. Soepel, niet te uitgesproken en hij blijft lekker zacht in de mond. Dat laatste is vooral belangrijk als je borrelt zonder hapjes erbij. Droë rooi past ook bij doordeweekse gerechten, zoals pasta. MOOI KAAP DROË ROOI 2.69 soepel W7N vam surn-AiniKA Is de fles net niet leeg gegaan bij de borrel? Je kunt een restje wijn prima bewaren om mee te koken, ook als-ie zuur is geworden (dat gebeurt 3 tot 5 dagen na opening van de fles). Het zuur uit de wijn helpt in marinades of stoofschotels zelfs om vlees extra zacht te maken. Een restje wijn kun je ook invriezen, bijvoorbeeld in een ijsblokjeshouder. Zo'n blokje is ideaal om soepen, sauzen, marinades en stoofgerechten mee op smaak te brengen. Tijdens het verwarmen verdampt de alcohol gedeeltelijk, afhankelijk van het kook- proces, en dat geeft je ge recht een subtiel extraatje. Wil je de smaak van wijn sterker laten terugkomen, laat het wijnijsblokje dan eerst ontdooien en voeg de wijn vlak voor het serveren toe. Dit kun je ook doen met een scheutje wijn uit de fles die je gaat drinken bij het ge recht: zo sluiten de smaken van spijs en wijn perfect op elkaar aan. De meeste wijn in een geopende fles bederft niet snel, maar gaat - onder invloed van zuurstof - wel in smaak achteruit. Dat proces kun je vertragen door de fles goed af te sluiten en op een koele, donkere plaats te bewaren. In de koelkast bijvoorbeeld. Dat geldt voor witte én rode wijn (die laatste haal je een half uur voordat je 'm gaat drinken uit de koelkast). Voor het afsluiten van een wijnfles kun je het best een vacuümpompje gebruiken. Daarmee zuig je de lucht uit de fles en het speciale dopje sluit de wijn af. De wijn houdt zo nog 5 tot 7 dagen zijn smaak.

Allerhande | 2015 | | pagina 105