'Kun je meer ge rechten tegelijk in de oven zetten?' 'Als ik iets in de oven afdek met aluminiumfolie, moet dan de doffe of de glimmende kant boven?' Wat is het verschil tussen de grill- en heteluchtstand? 'Wat doe ik als mijn gerecht wel gaar, maar nog "bleek" is?' lekker koken doe je zo allerhande Antoinette Bijlsma-Venegrouw COLETTE DE VOLDER: 'Je kunt een oven maar op één temperatuur instellen. Als de oventemperaturen van de gerechten sterk verschillen, bereid de gerechten dan apart van elkaar en warm ze later op of houd ze warm. Is het verschil niet zo groot (tot 30 a 40 °C), stel de oven dan in op de gemiddelde temperatuur. Dit is niet mogelijk bij het bakken van brood, taarten of ander gebak, want hier valt of staat de kleur en garing met de juiste oventemperatuur. Voor ovenschotels, pizza's en lasagnes komt de temperatuur iets minder nauw. Houd er rekening mee dat de bereidingstijd dan wel verandert bij een hogere of lagere temperatuur. Quincy van Damme ANITA SCHOLTE OP REIMER: 'Er wordt vaak gedacht dat de glimmende kant van aluminiumfolie hitte weerkaatst. En dat je als je een gerecht inpakt met de glimmende kant van de folie naar buiten, de verhitting wordt vertraagd. Feitelijk klopt dit wel, maar uit onderzoek blijkt dat het verschil tussen de kanten verwaarloosbaar is. Het maakt dus niet uit welke zijde aan de buitenkant zit.' Vonne de la Haye COLETTE DE VOLDER: 'De ovengrill geeft stralingswarmte af naar bene den. De warmte neemt af naarmate het gerecht verder van de grill staat. Een grill is ideaal om een krokante of bruine korst op gerechten te krijgen. Je gebruikt hem ook bij het roosteren van een groot stuk vlees of kip aan een roterend spit. Bij de heteluchtstand circuleert de warmte gelijkmatig door de oven. Je kunt de twee standen ook samen gebruiken door de grill 5 of 10 min. voor het einde van de bereidingstijd aan te zetten.' Sjoerd van de Beemd COLETTE DE VOLDER: 'Gebruik in dat geval de grillfunctie. De grill geeft in kor te tijd veel warmte, waardoor je gerecht snel een bruin kleurtje krijgt. Blijf er wel bij, want het kan snel verbranden. Zit er geen grill in je oven, zet de temperatuur dan op maximaal en kijk elke 5 min. of je gerecht de juiste kleur heeft. In gewone ovens kun je het gerecht ook kort bovenin plaatsen, omdat de temperatuur daar hoger is. Is je gerecht mooi van kleur, maar nog niet helemaal gaar, dek het dan af met aluminiumfolie.'

Allerhande | 2014 | | pagina 107