P 'Kun je verse krulden het best meekoken of doe je ze er op het laatste moment bij?' 'Hoe kun je ingre diënten makkelijk stomen?' 'Ik zie professionele koks altijd hun messen slijpen. Hoe doe je dat?' lekker koken doe je zo Wim Doesburg COLETTE DE VOLDER: 'Stomen is een kooktechniek waarbij je een gerecht gaar laat worden via de damp van een loagje kokend water of bouillon. Het is een heel gezonde manier om groenten, vis of vlees te bereiden. Je voegt geen vet toe en de smaak blijft optimaal behouden. En in het geval van groente verlies je nauwelijks vitamines. Stomen is eenvoudig en je kunt het op verschillende manieren doen. Heel handig is een uitklapbaar rvs-stoocnmandje dat in bijna elke pan past. Als je dot niet hebt, kun je ook een metalen vergiet gebruiken. Zorg wel dal het vergiet het water niet raakt, anders ben je alsnog aan het koken. Als je een been boe mandje gebruikt, kun je hem in een wok zetten woarin je 2 cm water schenkt.' Typhoon Bamboe sloommand 2 verdiepingen O 20 cm 29.99 Verkrijgbaar bij bol.com hemde 185 Patrick Berkhout Sabine van der Laan COLETTE DE VOLDER: 'Sommige verse kruiden kun je prima mee laten stoven of koken in een soep, saus of stoofschotel, zoals tijm, rozemarijn, marjolein en salie. Als je ze er voor het serveren van je gerecht weer uit wilt halen, bind ze dan samen met keukentcuw, dan kun je ze in één keer verwijderen. Kruiden die je beter op het loatst toevoegt - omdat ze anders hun smaak verliezen - zijn basilicum, kervel, dille, bieslook, peterselie (de stelen kun je wel meekoken), koriander, munten dragon.' COLETTE DE VOLDER: Wat je koks vaak ziet doen, is hun messen "oan- zetten". Doorvoor gebruik je een aanzetstaal. Je slipt daarmee je mes niet echt, maar zorgt ervoor dat het langer scherp blijft. En je verwijdert oneffenheden. Het is van belang dat je de hoek wooroder je het mes aanzet gelijk houdt bij elke beweging. Om botte messen weer scherp te krijgen, kun je ze het best naar een professionele slijper brengen. Huis-tuin-en-keukenmachientjes om te slijpen werken niet optimaal en een slijpsteen hanteren vereist nogal wat expertise.'

Allerhande | 2014 | | pagina 185