;rges! Ze zijn er weer. t.itt 115, Win m prachtige SeizomkrQt! De lekkerste asperges Je maakt 't met Knorr. 8 weken genieten Lekker eenvoudig Asperges net even anders Asperges zijn bijzonder en superlekker. Bijzonder omdat ze maar een korte periode in het jaar verkrijgbaar zijn, overheerlijk vanwege de unieke smaak en de zachte structuur die met geen enkele andere groente te vergelijken valt. Met asperges zet je een echt Hollands gerecht op tafel. Samen met wat hulp van Knorr tover je het om tot een heerlijke seizoensspecialiteit. De eerste Hollandse asperges kunnen, afhankelijk van de weers omstandigheden, begin april worden geoogst. Het aspergeseizoen start elk jaar op de 2e donderdag van april en op 24 juni, met Sint Jan, eindigt het. Verse Hollandse asperges kun je dus ongeveer 8 weken per jaar eten. Asperges groeien in zogenaamde 'bedden' en worden geoogst zodra ze hun kopje boven de grond uitsteken. Het klaarmaken van verse Hollandse asperges vraagt zorgvuldig en houd de juiste kooktijd aan. Serveer je asperges daarna met Saus voor Asperges van Knorr. Deze saus is heerlijk romig met een vleugje frisse citroen en maakt je gerecht helemaal af. Zo zet je in een handomdraai lekkere asperges op tafel waar het hele gezin van smult! Er zijn nog meer heerlijke manieren waarop je Hollandse asperges kunt eten. In een frisse salade of een verrassende ovenschotel even wat aandacht, maar met een beetje hulp van Knorr lukt het zeker. Schil de asperges bijvoorbeeld. Op Knorr.nl vind je volop smakelijke inspiratie met receptvideo's en kooktips. - 1 saus voor Asperges Knorr heeft een kratje voor je samengesteld met alles wat je nodig hebt om overheerlijke Hollandse asperges klaar te maken: een speciale aspergepan en aspergeschiller, een handige sauspan, een garde, een theedoek om de asperges vochtig te houden en natuurlijk Saus voor Asperges van Knorr, kakelverse eieren, peterselie, asperges en aardappelen. Knorr geeft elke dag 15 kratten weg. Kijk voor de actievoorwaarden op Knorr.nl uit 't bed M/at m «f6 vommg Aim, 1009

Allerhande | 2014 | | pagina 34