'Met welke ingre diënten geef je een gerecht een ooster se smaak?' 'Gebruik je voor Indische gerech ten een ander soort sambal dan voor Chinese gerechten?' 'Ik wil op mijn gewicht letten, is de Aziatische keuken dan een goede keuze?' 'Ik lees veel over het gebruik van ve-tsin in de Aziatische keuken? Wat is het precies?' 'Waarom is boemboe voor nasi anders dan voor bami?' lekker koken doe je zo allerhande Bastiaan Stolker: COLETTE DE VOLDER: 'In de Chinese keuken wordt voornamelijk verse rode peper gebruikt om een gerecht pittig te maken. Zou je dit willen vervangen door een sambal, dan kun je het best sambal oelek gebruiken. De andere sambalvarianten, zoals de mildere sam bal badjak of sambal manis, passen beter bij de Indonesische keuken.' Vera Nijssen: COLETTE DE VOLDER: 'Aziatische gerechten kunnen zeker passen in een slank menu. Veel Aziatische maaltijden hebben namelijk groenten als hoofd bestanddeel, met daarbij kleinere hoe veelheden magere ingrediënten zoals kip, gamba's of rundvlees. Bovendien bestaan veel gerechten uit een mix van groenten, waardoor je op een lekkere manier veel verschillende groenten bin nenkrijgt. Deze Allerhande bevat slanke recepten en op ah.nl/allerhande kun je nog meer inspiratie opdoen. Vermijd wel gefrituurde gerechten en gerechten met zoete sauzen.' C. Oudendijk: COLETTE DE VOLDER: 'Verse koriander wordt veel gebruikt in Zuidoost-Aziatische landen zoals Thailand en Vietnam, maar ook in de Indiase keuken. Munt kom je in veel Indiase gerechten tegen en in onder andere Indonesië maakt men graag gebruik van citroengras. Ook gember is een onmisbare smaakmaker in de Aziatische keuken. Specerijen zoals gemalen koriander (ketoembar), gemalen komijnzaad (djintan), gemalen gemberwortel (djahé), kerrie en geelwortelpoeder (kurkuma) zijn ook veelgebruikte smaak makers. Ze geven geur, kleur en smaak aan veel Aziatische gerechten. Specerijen worden extra aromatisch als je ze voor gebruik een paar minuten roostert op laag vuur in een koekenpan zonder boter of olie.' Jos Timmer: ANITA SCHOLTE OP REIMER: 'Ve-tsin is een smaakversterker die een vergelijk bare werking als zout heeft en die ook zo te gebruiken is. Zowel ve-tsin als zout versterken de smaak van een gerecht, maar ve-tsin heeft een andere chemi sche samenstelling. Je gebruikt het in heel kleine hoeveelheden. De smaak van ve-tsin wordt in de Aziatische keuken aangeduid als de vijfde smaak, die voor hartig staat, ook wel umami genoemd. De andere primaire smaken zijn: zout, zuur, zoet en bitter. Op verpakkingen is het ingrediënt terug te vinden onder het E-nummer E621.' A. van Damme: COLETTE DE VOLDER: 'Hoewel de kruidenpasta's op elkaar lijken, is de boemboe voor nasi iets zoeter van smaak. Nasi goreng is een gerecht uit Indonesië en betekent letterlijk gebakken rijst. Bami is oorspronkelijk een Chinees noedelgerecht, maar heeft door de jaren heen een wereldreis gemaakt en daar door in veel landen een eigen karakter gekregen. Nederland leerde het gerecht kennen door de vele Chinees-Indische restaurants. Nasi en bami zijn in de loop der jaren een soort verhollandste versie van het origineel geworden. De boem- boes die je bij Albert Heijn koopt, zijn aangepast aan deze smaak. Handig: het recept voor nasi of bami staat op de verpakking vermeld.'

Allerhande | 2014 | | pagina 91