'W VOL sauvignon Oosterse gerechten zijn vaak kruidig, witte wijn past daar beter bij dan rode Aromatische wijnen als riesling, pinot grigio en blanc passen foed bij verse oriander SOMMELIER EDWIN RABEN OVER Sommelier Edwin Raben (44) is wijndocent en voorzitter van het Nederlands Gilde van Sommeliers. Hij weet alles over wijn bij Aziatisch eten. FRUmO lekker speciaal hakushika allerhande wijn bij oosters jn past heel goed bij Aziatische gerechten als die maar niet te pikant smaken. Van écht heet eten raken de smaakpapillen geïrriteerd en dan proef je niets meer. Veel oosterse gerechten zijn kruidig en witte wijn past daar in het algemeen beter bij dan rode. Dat komt doordat veel witte wijnen zowel geurig als fris zijn en die combinatie vormt een goede balans met het eten. Wil je toch graag een rode wijn, neem dan een fruitige soort als beaujolais. Lichtgekoeld drink ik die zelf graag bij knapperige, gewokte groente als bimi of paksoi met een beetje sojasaus en flink wat fijn gesneden tuinkruiden. mild of peperig Bij mildgekruide, lichte gerechten zoals noedels met garnalen of een Thaise salade, zijn de fris-aromati sche riesling, pinot grigio en viognier aanraders. Bij de vollere, peperige en kokosachtige smaak van Indiase curry en Indonesische rendang passen bloemige, weelderige witte wijnen als gewurztraminer, pinot gris en muscat. Een Chinese of Indonesische maaltijd bestaat vaak uit rijst met daaromheen diverse gerechtjes. Daarbij heb je een wijn nodig die makkelijk met verschillende smaken combineert. Denk aan een pinot grigio of een zachte chardonnay uit Australië of Chili. Een milde rosé uit Spanje of Zuid- Afrika past daar door zijn fruitigheid ook goed bij. sashimi sushi Ik ben gek op de verfijnde en verse keuken van Japan. Bij de pure smaak van sashimi (dungesneden rauwe vis) past een rustige wijn als een lichte pinot grigio of strakdroge muscadet. Droge Duitse riesling is ook licht, maar ronder en dat is fantastisch bij sushi. Het frisse, fruitige zuurtje van de wijn komt terug in de sushirijst die met rijstazijn wordt aangemaakt. De milde, bloemige aroma's in een riesling houden de zilte smaak van de noriblaadjes in balans en sluiten aan bij de romige vulling van omelet, avocado en zalm. Wees wel zuinig «««GIN Wan SAKE HAKUSHIKA GINJO HYOGO/JAPAN 8.99 (0.5 LITER) Sake is rijstwijn. Net zoals bij 'druivenwijn' bestaan er veel soorten sake. De smaak hangt af van het soort rijst, de herkomst en of de wijn al dan niet op houten vat heeft gerijpt. Deze sake is volfruitig en past goed bij noedelsalade met garnalen en teriyaki van kip. met sojasaus, die overheerst de droge riesling al gauw. Gerechten met veel sojasaus smaken zoutig en vragen om wijnen met een hoog smaakgehalte als gewurztraminer of pinot gris. sake Sake kan ook bij sushi, maar door zijn volle smaak vind ik de combi natie snel te heftig. Ik drink sake graag bij groenten. Bijvoorbeeld bij gemarineerde aubergine of bij geroosterde vis met wakame (zeewiersalade) en sesamolie. Met wat extra verse tuinkruiden als bies look en koriander haal je de frisse tonen uit de sake naar boven. Sake wordt vaak geserveerd in een kommetje, maar anno 2014 kun je hem ook net als witte wijn drinken: gekoeld en uit een wijnglas.'

Allerhande | 2014 | | pagina 80