Hoe kan ik op een voordelige manier slank en gezond koken? Hoeveel calorieën zitten er in jus en is er ook een caloriearme variant van? Kun je vlees uit de diepvries na het braden opnieuw invriezen? Hoe kan ik restjes het best bewaren en hoe lang blijven ze goed? Hoe kan ik in de winter variëren met seizoensfruit? Evert Sipkema: C. van Dam: Laura Verschuur: allerhande 00 Janneke van Straaten: L. van Liesbergen- lekker koken doe je zo COLETTE DE VOLDER: 'Het aantal calorieën in jus hangt af van of je hem maakt met olie of margarine. En hoe meer water of bouillon je toevoegt, hoe lichter het wordt. Echt caloriearme jus bestaat helaas niet, maar er minder van gebruiken is natuurlijk een idee. Een klontje margarine of scheutje olijfolie in een gerecht verwerken kan ook goed werken. Bovendien is de hoeveelheid die je daarvan gebruikt vaak kleiner dan bij jus.' ANITA SCHOLTE OP REIMER: 'Restjes kun je het best in de koelkast bewaren, in een plastic bak met goed afsluitbare deksel, laat ze eerst snel afkoelen lot kamertemperatuur voor ze de koelkast in gaan. Dit kun je doen door de plastic bak ca. 2 uur in een grote schaal met koud water te zettenPlaats warme restjes niet direct in de koelkast, omdat dan de temperatuur tijdelijk oploopt, waardoor andere dingen eerder bederven. Laat restjes ook niet in de pan afkoelen, want die houdt lang warmte vast, zeker als je de deksel erop laat zitten. Schep het eten liever meteen in het bakje waarin je het wilt bewaren. Gemiddeld kun je restjes 2 dagen gekoeld bewaren. Een kliekjesdag is een ideale manier om ze in een keer op te maken.' COLETTE DE VOLDER: 'Slanken gezond koken hoeft niet duur te zijn. Het zit 'm vooral in de keuze van de ingrediën ten en in de bereidingswijze. Groenten en fruit zijn gezond en bevatten weinig calorieën. Kies voor soorten uit het seizoen, die zijn het goedkoopst. Niet per se voordeliger, maar wel gezonder: beperk hofgebruik van suiker. Behalve in koekjes en gebak zit het in veel kant-en-klare producten. Kies onverzadigde vetten, bijvoorbeeld olijfolie in plaats van boter en magere of halfvolle zuivelproducten. Ook zijn ovengerechten en geroerbakie en gestoomde gerechten vaak beter voor je, doordat je er weinig vet aan toevoegt.' FRANK LOOS: 'Appels, peren, sinaasappels, bananen en kiwi's zijn er het hele jaar door. Seizoensfruit, zoals aardbeien in de zomer en druiven in het najaar, is een lekker en gezond alternatief als tussendoortje. Wil je meer variatie in de winter? Diepvriesfruit is net zo goed voor je als de verse variant. In het diepvriesvak van Albert Heijn vind je verschillende fruitsoorten.' ANITA SCHOLTE OP REIMER: 'Ja, dat kan. Al leent de ene soort zich er beter voor dan de andere. Ideaal zijn gehaktballen, stoofvlees en drumsticks, die hebben er qua smaak en malsheid niet onder te li jden al s je ze na het bakken weer invriest. Je kunt ze na bereiding zo'n 3 maanden bewaren in de vriezer. Minder geschikt zijn grote stukken vlees, zoals rosbief of rollade, omdat ze bij het opnieuw opwarmen vaak te taai worden. Eet wat je overhoudt liever koud, bijvoorbeeld in een salade of op een broodje. Rauw vlees uit de diepvries kun je niet opnieuw invrie zen.'

Allerhande | 2014 | | pagina 53