Waar kun je balsamico azijn voor gebruiken? Welke soorten vlees kun je bakken in olijfolie? Is olijfolie een verstandigere keuze dan andere soorten olie? 111 Hoelang zijn olijfolie en balsamico azijn houdbaar? albert heijn A. Vonk Daan Klomp Mevr. Schuurhof Bella Wanders allerhande 08-2013 Ico van Rheenen 'Alle vleessoorten kun je bakken in olijfolie. Het best kun je een milde of traditionele olie gebruiken. De smaak van deze olie is neutraal en verandert niet bij verhitting, in tegenstelling tot die van extra vergine olijfolie. Het nadeel van olie is dat het niet bruin wordt tijdens het verhitten, zoals boter of (vloeibare) margarine. Wil je bijvoorbeeld bij vlees toch een mooie bruine jus. gebruik dan een combinatie van de helft boter en de helft olijfolie.' Ico van Rheenen 'Balsamicoazijn (aceto balsamico) is heel aromatisch: zuur en zoet tegelijk. Daardoor geeft deze azijn al veel smaak aan een eenvoudige salade en gekookte of gegrilde groenten. Hoe beter de kwaliteit van balsamicoazijn, hoe meer je de zoete smaak proeft. Het is ook warm te gebruiken: wrijf biefstuk ermee in voor het bakken, doe een scheutje door de pastasaus, in de tomatensoep of door stoofvleesgerechten. Balsamicoazijn wordt door verhitting nog zoeter van smaak, houd daar rekening mee. Je kunt ook eens een paar druppels over frambozen of aardbeien doen: de smaak van deze vruchten wordt erdoor versterkt.' Anita Scholte op Reimer 'Olijfolie is niet per se een verstandigere keuze dan andere soorten olie. De meeste olien (palm- en kokosolie uitgezonderd) bevatten namelijk veel goede, onverzadigde vetten. Deze hebben een gunstig effect op het cholesterolgehalte: het goede cholesterol wordt verhoogd, het slechte cholesterol verlaagd. Zo wordt het risico op hart- en vaatziekten kleiner. Voorbeelden van goede olien zijn olijf-, zonnebloem-, mais-, soja- en arachideolie (pindaolie).' Nanco Haak 'Gewone, milde olijfolie is ongeopend ongeveer 18 maanden houdbaar, extra vergine olijfolie wel tot 24 maanden. Is de fles eenmaal open, dan kun je beide soorten olie nog 6-12 maanden gebruiken. Balsamicoazijn is ongeopend 18-24 maanden houdbaar en geopend tot 12 maanden te gebruiken. Bekijk altijd de houdbaarheids- datum en controleer bij twijfel de geur en smaak. Zorg er verder voor dat olie en azijn goed afgesloten zijn en koel, donker en rechtop bewaard worden. Als er witte vlokken in olijfolie ontstaan, wordt hij te koud bewaard. De vlokken verdwijnen wel weer als de olie warmer wordt.'

Allerhande | 2013 | | pagina 111