109 en bijgerechten heb je per persoon nodig tijdens een barbecue? Hoe weet ik of vlees gaar is en hoe voorkom ik zwarte randjes? Hoelang kun je rauw vlees (buiten) laten liggen voordat je het grilt? Bereidingstijden voor vlees en vis van de barbecue albert heijn Monique Geurts P. Hermans G. van der Hulst Ico van Rheenen Gemiddeld kun je uitgaan van 250 gram vlees of vis. Voor groenten kun je 200 gram rekenen. Paprika, courgette, aubergine, ui en mais kun je grillen op de barbecue, maar je kunt je groenten ook verwerken in een salade. Reken per persoon ook 200 gram aan zetmeel, zoals een gepofte aardappel of een aardappel-, rijst- of pastasalade, en een paarstukjes stokbrood.' Ico van Rheenen 'Test het vlees door te kijken hoe de muis van je hand (het gedeelte onder je duim) aanvoelt als je bepaalde vingers op elkaar houdt. Wijsvinger op duim: zo voelt 'rare' vlees. Middelvinger op duim staat gelijk aan 'medium' vlees. Ringvinger op duim voelt als doorgebakken vlees. Je kunt ook een vlees- thermometer gebruiken. Aanbranden voorkom je door te wachten totdat de kolen met witte as zijn bedekt en er geen vlammen meer te zien zijn. Rooster niet direct in de vlammen, bestrijk je vlees of vis met olie en keer regelmatig.' Anita Scholte op Reimer Uefst zo kort mogelijk. Bacterien op vlees en vis vermenigvul- digen zich snel bij een temperatuur boven de 10 °C. Haal de producten kort van tevoren uit de koelkast en laat in de koelkast wat je niet met- een gebruikt. Vlees over? Als het steeds in de koelkast heeft gelegen, kun je het nog invriezen. Gooi vlees en andere restjes die buiten hebben gelegen weg. Ook overgebleven vlees dat al ge- grild is, kun je beter weggooien; dit heeft te lang buiten gelegen en bederft daardoor eerder.' vlees/vis bereidingstijd bijzonderheden Hamburger 6-7 min. Geldt voor de gewone hamburger, de bioversie en de magere variant. Magere beefburger (AH puur&eerlijk scharrelvlees) 10-11 min. Voor de beefburger, jalaperioburger en beefburger tomaat. Braadworst 10-11 min. Van toepassing op alle 'dikkere' worsten, zoals de Catalaanse braadworst, boerenworst en kipsaucijs Chipolataworstjes 5-6 min. Geldt voor alle worstjes met een doorsnede van ca. 1 cm. bljvoorbeeld gekruide worstjes en lamsworstjes. Verplaats regelmatig. Speklappen (gekruid en naturel) 8-15 min. Na 8 min. is de speklap gaar. na 15 min. uitgebakken en knapperig. Keer en verplaats regelmatig. Kipdrumsticks 20-23 min. Keer regelmatig en leg niet op de heetste plek van de barbecue. Voorgaren is niet nodig. Gemarineerde ribkarbonade 4-5 min. Laat niet langer dan de aangegeven tijd op de barbecue liggen. anders wordt het vlees droog. Zalm 4-5 min. Gebruik liefst zalm met vel: dit zorgt voor stevigheld en dat de vis kan garen zonder verbranden. Gril eerst 3-4 min. op de velkant en keer voorzichtig. Mag rose zijn vanbinnen. Garnalen 3-4 min. Neem bij voorkeur ongepelde: de schaal beschermt en geeft smaak af. Anders aan een spies of in een grillwok 1 min. korter. allerhande 06-2013

Allerhande | 2013 | | pagina 109