Hoe zorg je ervoor dat je de juiste vitaminen, mineralen, eiwitten etc. binnenkrijgt als je geen vlees eet? Wat is het verschil tussen vegetarisch en veganistisch? albert heijn Hoe voorkom ik dat vegetarische blokjes sponzig worden tijdens het bakken? Waarom lijken altematieven voor vlees vaak op vlees, zowel qua uiterlijk als smaak? Franca Brand P. J. Voorma Adri Dirksen Aaltje Zwart allerhande 05-2013 Ico van Rheenen Een vegetarier eet geen producten van gedode dieren, dus geen vlees, vis en producten zoals gelatine (van huid of beenderen). De meeste vegetariers eten wel eieren en zuivelproducten. Veganisten gebruiken helemaal geen producten van dierlijke afkomst. Dus geen vlees of vis, zuivel, eieren, honing en ook geen leer en wol. Als je goede vervangers en andere producten eet om voldoende ijzer en B-vitaminen binnen te krijgen, kun je prima zonder vlees en vis. Voor veganisten is dit lastiger, daarom wordt hen geadviseerd een vitamine B12-supplement te slikken.' Anita Scholte op Reimer Als je wel eieren en melk(producten) gebruikt en gevarieerd eet, is de kans op tekorten klein. Er zijn twee aandachtspun- ten: ijzer en vitamine B12; die zitten van nature in vlees. Kies daarom vleesvervangers met ijzer en vitamine B12, zoals noten, tofu, tempe en peul- vruchten en kant-en-klaarproducten van AH Vega en Valess. Andere producten zoals kaas, Quorn en paddenstoelen zijn geen volledige vleesver vangers, ze missen onder andere voldoende ijzer. IJzer zit wel in sommige plantaardige producten: peulvruchten, volkorenproducten, groenten en noten. De opname hiervan wordt bevorderd door vitamine C. Daarom is het belangrijk elke (brood-) maaltijd te combineren met groente of fruit.' Ico van Rheenen 'Bak de blokjes in hete olie in de wok op hoog vuur, zo worden ze het knapperigst. Als je veel groente of woksaus toevoegt, zuigen de blokjes zich vol vocht en worden ze sponzig. Haal daarom voor het beste resultaat de gebakken blokjes uit de wok en roerbak vervolgens de groenten. Voeg daarna de woksaus en andere ingre- dienten toe. Schep de gebakken blokjes pas op het laatst door het gerecht en laat het daarna niet te lang meer op het vuur staan.' Erik Kieftenburg Sommige mensen die een dagje geen vlees eten of willen overstappen op vegetarische voeding, vinden het lastig om vlees te vervangen in een maaltijd. Met een vleesvervanger, die qua uiterlijk en smaak op vlees lijkt, blijft de Nederlandse gewoonte om aardappelen, groente en "vlees" te eten overeind. Bovendien zijn mensen vaak gewend aan vlees en willen ze de smaak ervan niet missen. Voor mensen die echt eens iets anders willen, zijn er veel alter- natieven op basis van groente of zuivel.'

Allerhande | 2013 | | pagina 99