Is currypoeder een mengsel van kruiden? En zo ja, wat zit er allemaal in? Ik vind Aziatische gerechten vaak erg zout. Wat kan ik als altematief gebruiken? Mijn kinderen houden niet van pittig eten. Hoe kan ik toch lekker Aziatisch koken? Welke kruiden en smaak makers zijn tvperend voor de verschillen- de oosterse landen? M. P. Verhulst Marcia Beuk Peter Franken Willemijn van Beek Nanco Haak Currypoeder (ook wel kerrie- poeder genoemd) is inderdaad een mengsel van specerijen en verkrijgbaar van mild tot pikant (hot). Geelwortel (kurkuma) is een vast bestanddeel dat zorgt voor de gele kleur. Verder bestaat de AH kerriepoeder uit: koriander, komijn, fenegriek, venkel, anijs, cayennepeper en zwarte peper. Soms worden ook andere kruiden en specerijen als knoflook- poeder, lavasblad, karwijzaad, uienpoeder en witte peper gebruikt.' Anita Scholte op Reimer Vaak worden Aziatische gerechten op smaak gebracht met sojasaus, vissaus of oestersaus. Deze sauzen zijn smaakvol, maar ook behoorlijk zout. Gebruik er daarom kleine hoeveelheden van of kies voor sojasaus met de vermelding "minder zout" of "natriumarm". Ook kant-en- klare kruidenmengsels en boemboes bevat- ten veel zout. Als je een eigen kruiden- en specerijenmengsel of -pasta maakt, laat het zout dan achterwege.' Ico van Rheenen 'Aziatisch eten hoeft niet per se heel pittig te zijn. Je kunt er eenvoudig voor kiezen de hete smaakmakers, zoals peper of sambal, tijdens de bereiding weg te laten en pas aan tafel (naar smaak) toe te voegen. Bovendien geven smaakmakers als kokosmelk, limoen en citroengras (sereh) gerechten een Aziatisch accent zonder dat ze pittig zijn.' China vijfkruidenpoeder (meestal een mix van steranijs, venkelzaad, kaneel, kruidnagel en szechuan-peper), oestersaus, hoisinsaus (zoete saus van sojabonen, knoflook en kruiden) indonesie gemberwortel (djahe), geelwor tel (kurkuma), komijn (djinten), sambal, trassi (garnalenpasta) india (en Pakistan) garam masala (meng sel van gemalen kruiden en specerijen, zoals koriander, komijn en kardemom), saffraan japan wasabi (zeer scherpe smaakmaker uit de Japanse keuken), dashi (bouillon van zeewier en tonijnvlokken), miso (sojabonenpasta), sojasaus Vietnam vissaus, noten en bosui allerhande 04-2013

Allerhande | 2013 | | pagina 95