095 Kan lkwijn gebruiken in een gerecht als er kinderen mee-eten? Waaruit moet een volwaardige maaltijd voor een kind bestaan? Mijn zoon lust de meeste groenten niet. Hoe zorg ik ervoor dat hij toch alle noodzakelijke voedingsstoffen binnenkrijgt? albert heijn Nicole Korteweg Anna Bannink VOOR Anita Scholte op Reimer 'Ook kinderen kunnen zonder vlees of vis, maar je moet wel opletten dat ze voldoende ijzer en vitamine B12 binnenkrijgen. Dat laatste zit in eieren en zuivelproducten en is aan veel kant-en-klare vleesvervangers toegevoegd. IJzer zit behalve in vlees ook in volkorenproducten, peulvruch- ten, groente en noten. Tip: zorg er daarnaast voor dat je elke maaltijd iets serveert wat rijk is aan vitamine C zoals fruit, sap, groente of aardappelen. Vitamine C bevordert namelijk de ijzeropname door het lichaam. Tot slot: een goede balans en variatie gedurende de week is belangrijk.' Gert Zwitser 'Alcohol verdampt bij verhitting, maar het verdwijnt niet helemaal uit een gerecht: pas na langer dan 2 uur stoven, is meer dan 90% van de alcohol verdwenen. Hoe korter je verhit, hoe minder alcohol er kan verdampen. Zo is er na 15 minuten verhitten nog 40% van de alcohol aanwezig. Bij flam- beren verdwijnt er maar 25%. Als je jonge eters aan tafel hebt, kun je wijn beter vervangen door bouillon of druivensap. Of voeg de wijn toe nadat je wat van het gerecht hebt achter- gehouden voor de kinderen.' t>,t fceer ztjn wij de cke{s' Anita Scholte op Reimer 'Of een maaltijd volwaardig is, hangt af van de producten die je kiest, van de hoeveelheden die je kind eet en van zijn of haar leeftijd. Daardoor is het lastig hierop een kant-en-klaar antwoord te geven. Het is een mooi streven om tijdens elke hoofdmaaltijd (ontbijt, lunch en warme maaltijd) iets te geven uit elke productgroep en daarbinnen te varieren: groente en fruit; brood en aardappelen/pasta/ rijst/peulvruchten: melk(producten), kaas en vlees(waren), vis, kip, eieren en vleesvervangers; smeer- en bereidingsvetten (halvarine of margarine op brood en margarine of olie om in te bakken). Ook voldoende vocht is belangrijk.' ontdek zelf hoe leuk koken is De gratis Allerhande voor kids ligt vanaf 4 februari bij Albert Heijn. Vol recepten, tips en kookhulp. Anita Scholte op Reimer Gevarieerd eten is het toverwoord: probeer hem in elk geval volkorenproducten, fruit en peulvruchten te geven. Houd er rekening mee dat kinderen tijd nodig hebben om aan groenten te wennen. Ze moeten vaak (minstens tien keer!) iets proeven voordat ze een smaak waarderen. Hoe vroeger je daarmee begint, hoe groter de kans op goede (groente-)eters. Tot slot kun je wat trucjes toepassen: pureer lekker veel groenten door een pastasaus of soep.' allerhande 02-2013

Allerhande | 2013 | | pagina 95